czwartek, 02 luty 2017 21:57

Moda na tantryzm

Napisała

Zapisują się na setki kursów obiecujących magiczne moce. Za ich dalsze kłopoty nikt nie weźmie odpowiedzialności, a gdy będą potrzebować pomocy, może być już za późno...

Kiedy na początku 80. lat XX w. pojawiły się w Polsce ogłoszenia anonsujące praktyki tantryczne, mało kto poza orientalistami wiedział, o czym jest mowa. Jednak już pod koniec 90. lat XX w. terminy z tantrycznego słownika, jak „subtelne energie”, „kanały energetyczne”, stały się bardzo popularne. Dziś tantryczną terminologię spotykamy nie tylko na łamach popularnej prasy, odwołują się do niej także bioenergoterapeuci, mistrzowie reiki, a nawet uznani psychologowie powiązani z praktyką buddyjską.

Najstarszym źródłem wiedzy o czakrach i całej strukturze energetycznej ludzkiego organizmu jest indyjski tantryzm – czytamy w jednym z pism ezoterycznych. Tantryzm i praktyki jogi kundalini z nim związane Zachód poznał dzięki propagatorom, w tym m.in. Arturowi Avalonowi czy Genevieve Lewis Paulson. Zdaniem Paulson technika ta ma przed sobą wielką przyszłość, wprowadza bowiem w tajniki psychoenergetycznych fenomenów, składających się na proces duchowego rozwoju ludzkości, zjawisk opisywanych przez różne religie świata, dziś coraz powszechniej nasilających się na całym świecie w związku – jak objaśniają ezoteryczne pisma – z wpływem astrobiologicznych energii, jakie zaczęły oddziaływać na Ziemię wraz z nastaniem Ery Wodnika.

Wcześniej środowiska okultystów na Zachodzie od ponad stulecia czerpały z doświadczeń buddyzmu tantrycznego – dotyczy to przede wszystkim środowisk teozofów i kół masonerii. Z doświadczeń tajemnych energii korzystali w XIX w. Aleister Crowley i kręgi satanistów z nim związane (np. członkowie Ordo Templi Orientis), Helena Bławatska, Anton Szandor LaVey (organizator okultystycznych i orgiastycznych imprez, twórca i założyciel Kościoła Szatana) czy L. Ron Hubbard (twórca Kościoła Scjentologicznego).

Ostatnio zmieniany wtorek, 07 luty 2017 17:01
dr Hanna Karp

Medioznawca, religiolog, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Autorka m.in. książek „Quo vadis Nowa Ero? New Age w Polsce” (1999), „Cuda na sprzedaż. Oblicza polskiej transformacji” (2008).

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • monfortanin, rekolekcjonista, katecheta, kapelan w Akademii Wojskowej w Zagrzebiu. Posługuje w Legionie Maryi. Koordynator archidiecezjalny Odnowy w Duchu Świętym w Częstochowie

  •  Arcybiskup Filadelfii, pochodzi z plemienia Potawatomi, jest drugim w historii USA rdzennym Amerykaninem, który otrzymał sakrę biskupią.

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions