czwartek, 02 luty 2017 21:57

Moda na tantryzm

Napisała

Zapisują się na setki kursów obiecujących magiczne moce. Za ich dalsze kłopoty nikt nie weźmie odpowiedzialności, a gdy będą potrzebować pomocy, może być już za późno...

Kiedy na początku 80. lat XX w. pojawiły się w Polsce ogłoszenia anonsujące praktyki tantryczne, mało kto poza orientalistami wiedział, o czym jest mowa. Jednak już pod koniec 90. lat XX w. terminy z tantrycznego słownika, jak „subtelne energie”, „kanały energetyczne”, stały się bardzo popularne. Dziś tantryczną terminologię spotykamy nie tylko na łamach popularnej prasy, odwołują się do niej także bioenergoterapeuci, mistrzowie reiki, a nawet uznani psychologowie powiązani z praktyką buddyjską.

Najstarszym źródłem wiedzy o czakrach i całej strukturze energetycznej ludzkiego organizmu jest indyjski tantryzm – czytamy w jednym z pism ezoterycznych. Tantryzm i praktyki jogi kundalini z nim związane Zachód poznał dzięki propagatorom, w tym m.in. Arturowi Avalonowi czy Genevieve Lewis Paulson. Zdaniem Paulson technika ta ma przed sobą wielką przyszłość, wprowadza bowiem w tajniki psychoenergetycznych fenomenów, składających się na proces duchowego rozwoju ludzkości, zjawisk opisywanych przez różne religie świata, dziś coraz powszechniej nasilających się na całym świecie w związku – jak objaśniają ezoteryczne pisma – z wpływem astrobiologicznych energii, jakie zaczęły oddziaływać na Ziemię wraz z nastaniem Ery Wodnika.

Wcześniej środowiska okultystów na Zachodzie od ponad stulecia czerpały z doświadczeń buddyzmu tantrycznego – dotyczy to przede wszystkim środowisk teozofów i kół masonerii. Z doświadczeń tajemnych energii korzystali w XIX w. Aleister Crowley i kręgi satanistów z nim związane (np. członkowie Ordo Templi Orientis), Helena Bławatska, Anton Szandor LaVey (organizator okultystycznych i orgiastycznych imprez, twórca i założyciel Kościoła Szatana) czy L. Ron Hubbard (twórca Kościoła Scjentologicznego).

Ostatnio zmieniany wtorek, 07 luty 2017 17:01
dr Hanna Karp

Medioznawca, religiolog, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Autorka m.in. książek „Quo vadis Nowa Ero? New Age w Polsce” (1999), „Cuda na sprzedaż. Oblicza polskiej transformacji” (2008).


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • profesor teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciel wspólnoty kontemplacyjnej Słudzy Ducha Pocieszyciela, rekolekcjonista propagujący nabożeństwo do Ducha Świętego 

  • Reporter, eseista, dziennikarz, producent i publicysta Grzegorz Górny jest założycielem znanego katolickiego kwartalnika “Fronda”, w którym pełni także funkcję redaktora naczelnego. Od wielu lat zaangażowany jest w produkcję wielu cykli telewizyjnych na takich stacjach jak TVP1, TVP2, TVP Polonia i TVP Historia. Książki, które wyszły spod jego pióra, tłumaczone są na wiele języków (m.in. angielski, bułgarski, słoweński i węgierski) i zyskują popularność na całym świecie. Grzegorz Górny został odznaczony Rycerskim Krzyżem Zasługi przez prezydenta Węgier. Jego felietony ukazują się regularnie na stronie internetowej portalu wPolityce.pl, gdzie dzieli się ze swoimi czytelnikami przemyśleniami dotyczącymi  m.in. sytuacji politycznej w Polsce i na świecie, a także porusza tematy związane z kościołem katolickim. Obecnie prowadzi także Klub Trójki na antenie Programu 3 Polskiego Radia. 

    Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów branży dziennikarskiej, księgarskiej i filmowej. Wśród jego najważniejszych statuetek wyróżnić można np. nagrodę SDP im. J. Zielińskiego, Grand Press i Feniksa.

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem