wtorek, 02 sierpień 2016 22:16

Czy chrześcijaństwo pochodzi z Indii?

Zaczynając od Nikołaja Notowicza, niektórzy początki chrześcijaństwa widzą w Indiach. Czy Jezus umarł na krzyżu, czy dziesiątki lat później w kraju nad Gangesem?

 

    Nikołaj Notowicz był kapitanem wojsk rosyjskich, z pochodzenia Polakiem. Po oblężeniu Sewastopola w latach 1854-1855 wystąpił z armii carskiej i udał się do Indii. Dotarł do Lahaur, stolicy Pendżabu, a potem przedarł się przez Himalaje. W październiku 1887 r. wyruszył do tzw. Małego Tybetu (region Ladakhu w północnych Indiach). Tam ponoć złamał nogę. W czasie rekonwalescencji w buddyjskim klasztorze w Himis natrafił na tajemnicze manuskrypty.

Co robił Jezus przez 18 lat swojej młodości?

     Notowicz miał dotrzeć do dokumentu „Życie świętego Issy”. Według jego zapewnień pismo stanowiło zbiór notatek pisanych przez wędrownych mnichów bądź właścicieli karawan. W świetle odkrytego manuskryptu 12-letni Jezus udał się do prowincji Sindh w Indiach. Tam poznał język, religię oraz miejscowe obyczaje. Prowadził też liczne dysputy z braminami i przekonywał ich o krzywdzących stosunkach społecznych, jakie panowały w Indiach. Z czasem zaczął kontaktować się z siudrami, czyli osobami nietykalnymi. Uczył ich rzekomo o Bogu, który nie uznaje różnic i jest jeden dla wszystkich ludzi. Z czasem wedle miejscowych obyczajów miał wziąć miskę w dłonie i ruszyć przed siebie wzdłuż Gangesu. Szło za nim coraz więcej uczniów. Zachowanie Jezusa wzbudziło jednak niepokój braminów. Uczniowie uprzedzili Go o planowanym na niego zamachu. Uszedł więc do Nepalu do klasztoru buddyjskiego, gdzie miał spędzić kolejne 6 lat. Tam też miał poznać nauki Buddy, nauczyć się oddalać złe żądze i oddawać się Bogu Według manuskryptu odnalezionego przez Notowicza Jezus w wieku 29 lat powrócił do Palestyny. Głosił orędzie o miłosiernym Bogu, ale został niesłusznie oskarżony o bunt i skazany na śmierć na krzyżu. Po egzekucji Jego ciało zostało złożone w grobie. Po kilku dniach, gdy ludzie przyszli do grobu, stwierdzili, że ciało Jezusa zniknęło. Na tym kończą się rękopisy z Himis. Nie ma w nich żadnej wzmianki o tym, co dalej działo się z Jezusem. Odkryte manuskrypty rosyjski podróżnik opublikował w 1894 r. we Francji w książce „La vie inconnue de Jésus-Christ en Inde et au Tibet” („Nieznane życie Jezusa Chrystusa”, Rzeszów 1994). Pozycja ta wywołała na Zachodzie sensację. W ciągu jednego roku opublikowano osiem wydań po francusku, następnie trzy wydania amerykańskie, a także angielskie, włoskie i szwedzkie.

dr Paweł Sokołowski

teolog, historyk, redaktor

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions