wtorek, 05 lipiec 2016 13:45

Hipnoza – zjawisko wciąż tajemnicze

Z Andrzejem Mieleckim, psychologiem, konsultantem egzorcystów w Warszawie, rozmawia Artur Winiarczyk

 

Czym tak naprawdę jest hipnoza?

Hipnoza do dziś jest zagadkowym fenomenem. Jej początków można upatrywać już w starożytności, w egipskich i greckich „świątyniach snów”. Ze względu na skąpy materiał źródłowy nie wiadomo, czy praktykowane tam „leczenie snem” rzeczywiście miało związek z hipnozą w dzisiejszym rozumieniu.

Czyli hipnoza związana była z medycyną, leczeniem, uzdrawianiem?

Tak, choć nie tylko. Niektórym starożytnym władcom, Imhotepowi czy Pyrrusowi, przypisywano umiejętność hipnotyzowania i uzdrawiania. Hipnoza była także związana z religią i władzą. Oddziaływania szamanów, od czasów najdawniejszych po współczesne, również połączone są ze stosowaniem hipnozy.

W czasach nowożytnych także wiązana była z leczeniem?

W XVI w. niemiecki lekarz Franz Anton Mesmer – którego wielu uważa za prekursora badania i stosowania hipnozy w erze nowożytnej – stworzył teorię magnetyzmu zwierzęcego i związany z nią system leczenia, zwany od jego nazwiska mesmeryzmem. Miała to być naturalna, biologiczna siła, dzięki której magnetyzer może wywierać terapeutyczny wpływ na chorego poprzez przywrócenie równowagi przepływu fluidu uniwersalnego dla istot żywych. Używany przez Mesmera termin „magnetyzm” wywodzi się wprost z fizyki. Uczony zafascynowany odkryciami Newtona próbował przenieść jego odkrycia na grunt fizjologii człowieka. Również sam fluid nie jest oryginalnym pomysłem Mesmera, pochodzi bowiem od samego Paracelsusa. Teoria Mesmera szybko zyskiwała tak zwolenników, jak i przeciwników. Wskutek kontrowersji i nieporozumień między samymi mesmerystami została powołana na zlecenie króla Ludwika XVI w 1784 r. Komisja Królewska, której przewodniczył Benjamin Franklin, późniejszy wybitny polityk amerykański. W wyniku prac komisji ustalono, że rezultaty uzyskane przez Mesmera są wywołane sugestią, a nie oddziaływaniem tajemniczego fluidu. Komisja nie negowała osiągnięć Mesmera, dysponowała bowiem zeznaniami uleczonych. Kwestionowała jedynie mechanizm oddziaływania i samą teorię magnetyzmu zwierzęcego. Teoria magnetyzmu zwierzęcego, jakkolwiek dziś wydaje się nam dziwaczna, była tylko jedną z wielu teorii tamtych czasów.

Odrzucono teorię magnetyzmu, a co z hipnozą?

Jako pierwszy użył jej szkocki lekarz James Braid ok. 1841 r. Braid sam był mesmerystą, ale uważał hipnozę za rodzaj oddziaływania psychologicznego, odrzucając teorię fluidu – podobnie jak francuska komisja. Mesmeryzm wzbudził duże zainteresowanie hipnozą, zwłaszcza we Francji. Zajmowali się nią tak wybitni uczeni, jak choćby Jean Charcot. Uważał on hipnozę za zjawisko somatyczne o charakterze patologicznym, podczas gdy inni uczeni kładli nacisk na psychologiczne aspekty tej metody. Podobne różnice poglądów można zauważyć u polskich badaczy tej metody z początku XX w. Julian Ochorowicz – za szkołą z Nancy – uznawał hipnozę za zjawisko psychologiczne, a wybitny polski uczony Napoleon Cybulski – wzorem szkoły paryskiej – za fizjologiczne i widział w niej fenomen patologiczny, podobnie jak Charcot.

Artur Winiarczyk

Redaktor Naczelny miesięcznika Egzorcysta

Najnowsze od Artur Winiarczyk

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • lekarz, doktor medycyny, etyk, teolog. Publikuje w czasopismach naukowych zagadnienia ze styku medycyny, filozofii i teologii. Zajmuje się neurologicznymi kryteriami śmierci człowieka. 2012-16 był wykładowcą teologii moralnej i bioetyki na Angelicum w Rzymie. Główne książki: Medycyna na krawędzi (2011), Człowiek umiera tylko raz (2013)

  • Dyrektor Gdańskiego Centrum Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions