poniedziałek, 04 kwiecień 2016 11:22

Ezoteryczny świat doktora Junga

Napisał

Jednym z największych autorytetów współczesnej humanistyki pozostaje szwajcarski psychiatra Carl Gustav Jung. Jest on traktowany dziś jako mędrzec nie tylko w środowiskach religioznawców, lecz także w wielu kręgach chrześcijańskich.

To on wprowadził do dyskursu intelektualnego takie pojęcia, jak teoria indywiduacji, zbiorowa nieświadomość, zasada synchroniczności, teoria archetypów czy koncepcje persony, cienia i animy. Warto przyjrzeć się bliżej źródłom jego myśli, obyczajowe w XX wieku.

Okultystyczna rodzina

Jung urodził się w 1875 r. w miasteczku Kesswil w niemieckojęzycznym kantonie Turgowia w Szwajcarii w rodzinie o tradycjach dziadek (Carl Gustav Jung senior), rektor uniwersytetu w Bazylei, był wielkim mistrzem Wielkiej Loży Szwajcarii „Alpina”. Dokonał nawet zmian w rodzinnej heraldyce, wprowadzając do rodowego herbu elementy masońskie. Pielęgnowana w domu legenda mówiła, że był nieślubnym dzieckiem Goethego. Drugi dziadek (Samuel Preiswerk) wierzył, że jest cały czas otoczony przez duchy i raz w tygodniu poświęcał czas na rozmowę z duchem swej pierwszej zmarłej żony, dla której trzymał na tę okazję specjalny fotel w gabinecie. Od najmłodszych lat o duszę młodego Carla Gustava rywalizowały dwa światy – jeden reprezentowany przez ojca, drugi przez matkę. Johann Paul Achilles Jung, pastor Kościoła luterańskiego i wykładowca arabistyki, nie był jednak w stanie zaimponować synowi. Pisał książki religijne, w których sprowadzał chrześcijaństwo do kodeksu moralnego, systemu zakazów i nakazów, wypranego z duchowości. Dla Carla Gustava pisarstwo ojca było podniosłą paplaniną, a nawet gorzej: niepospolitą głupotą, zbiorem krętactw, zaciemniających prawdę. Z kolei matka (Emilie z domu Preiswerk) zafascynowana była okultyzmem. Syn napisze o niej po latach, że za dnia była kochającą matką, ale w nocy robiła się dziwna. Przypominała jakąś wróżkę, archaiczną i okrutną. Już jako nastolatka rozwinęła w sobie zdolności mediumiczne, wpadała w transy i rozmawiała sama ze sobą różnymi głosami, co nazwano później osobowością mnogą. Swe zamiłowania odziedziczyła po własnej rodzicielce Auguście, która uważana była w rodzinie za jasnowidzącą. Jung, jako siedmioletni chłopiec, widywał nocami w pokoju matki zjawy z formie nieokreślonych białych postaci, których głowy odrywały się od szyi i płynęły w powietrzu niczym księżyc. Już jako nastolatek często uczestniczył w seansach spirytystycznych, w których w roli medium występowała jego 16-letnia kuzynka Helena Preiswerk. Ona również w tych momentach wydawała się mieć dwie osobowości. Jung nie tylko ją uwiódł, lecz opisał później jako obiekt badawczy w swej pracy doktorskiej „O psychologii i patologii tzw. zjawisk tajemnych” z 1902 roku.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 04 kwiecień 2016 12:28
Grzegorz Górny

Reporter, eseista, dziennikarz, producent i publicysta Grzegorz Górny jest założycielem znanego katolickiego kwartalnika “Fronda”, w którym pełni także funkcję redaktora naczelnego. Od wielu lat zaangażowany jest w produkcję wielu cykli telewizyjnych na takich stacjach jak TVP1, TVP2, TVP Polonia i TVP Historia. Książki, które wyszły spod jego pióra, tłumaczone są na wiele języków (m.in. angielski, bułgarski, słoweński i węgierski) i zyskują popularność na całym świecie. Grzegorz Górny został odznaczony Rycerskim Krzyżem Zasługi przez prezydenta Węgier. Jego felietony ukazują się regularnie na stronie internetowej portalu wPolityce.pl, gdzie dzieli się ze swoimi czytelnikami przemyśleniami dotyczącymi  m.in. sytuacji politycznej w Polsce i na świecie, a także porusza tematy związane z kościołem katolickim. Obecnie prowadzi także Klub Trójki na antenie Programu 3 Polskiego Radia. 

Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów branży dziennikarskiej, księgarskiej i filmowej. Wśród jego najważniejszych statuetek wyróżnić można np. nagrodę SDP im. J. Zielińskiego, Grand Press i Feniksa.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

 • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
 • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
 • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
 • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

 • psycholog, psychoterapeuta, wykładowca KUL

 • dyrektor Komitetu Duszpasterskiego PCS, kurator wystawy Całunu przy Sanktuarium św. Jana Pawła II, lider krakowskiej wspólnoty Koinonia, politolog i publicysta

 • historyk sztuki, publicysta,
  interesuje się stykiem
  obszarów teologii, historii
  i kultury

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem