czwartek, 07 styczeń 2016 22:05

Samobójstwa twórców kultury

Napisała

Samobójstwa ludzi sztuki rozbrzmiewają echem na całym świecie. Nie milkną jeszcze długo po śmierci artystów. Zwykle następują w szczytowym momencie ich kariery.

 

Nie trzeba sięgać daleko, by podać przykład znanej osoby, która odebrała sobie życie. Tomasz Beksiński był dziennikarzem muzycznym radiowej „Trójki”, ulubieńcem słuchaczy, tłumaczem ścieżek dźwiękowych do filmów m.in. o Jamesie Bondzie oraz synem słynnego malarza i grafika, Zdzisława Beksińskiego. Tomasz, podobnie jak jego ojciec, od dziecka interesował się tematyką śmierci, horrorami, wampirami, atmosferą grozy i mroku. Będąc nastolatkiem, rozwiesił w rodzinnym Sanoku klepsydry z informacją o swojej śmierci. Podobno bardzo się zdziwił, że nikt nie poznał się na jego żarcie. Po kilku nieudanych próbach samobójczych dokonał tego, za czym zawsze tęsknił. Odebrał sobie życie, przedawkowując leki. Stało się to w Wigilię Bożego Narodzenia w 1999 r. Tomasz Beksiński był ateistą. Twierdził, że po śmierci nie istnieje nic. Sam też nie chciał już istnieć.

Samobójczy klub muzyków

Określenie „Klub 27” wykreowały media w związku ze śmiercią kilku artystów. Każdy z nich zginął w wieku 27 lat. Wśród samobójców znalazł się m.in. Jim Morrison, wokalista grupy The Doors. Znaleziono go martwego w wannie. Prawdopodobnie przedawkował heroinę. Lewis Brian Hopkin Jones, założyciel i pierwszy lider The Rolling Stones, został odnaleziony nieżywy w basenie. Jimi Hendrix, wirtuoz gry na gitarze, przedawkował leki nasenne, na skutek czego udusił się własnymi wymiocinami. Bardzo popularną w ostatnich latach wokalistką, mówiącą na kilka lat przed swoją śmiercią, że boi się umrzeć w wieku 27 lat, była Amy Winehouse. Znaleziono ją martwą w 2011 r. w jej mieszkaniu w Londynie. Zmarła na skutek wstrząsu, jaki w jej organizmie wywołało wypicie zbyt dużej ilości alkoholu, którego we krwi miała aż 4 promile. Amy przyznała się wcześniej do uzależnienia od narkotyków, alkoholu oraz do depresji.

Monika Dobrogowska

doktor socjologii w Instytucie Socjologii na Wydziale Nauk Społecznych KUL, filolog angielski

Najnowsze od Monika Dobrogowska

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions