poniedziałek, 01 czerwiec 2015 08:18

Hinduizm. Obojętność wobec cierpienia.

Napisała

W chrześcijaństwie miłosierdzie jest najwspanialszym przymiotem Boga – Stwórcy i Zbawiciela.  W hinduizmie jest ono nieobecne. Religia, w której nie ma miłosierdzia, staje się w pewnym sensie tragiczna.

 

Jezus Chrystus wyraźnie podkreśla doniosłość prawa miłości i miłosierdzia jako warunku szczęścia wiecznego. Chrześcijańskie miłosierdzie, które wypływa z Objawienia Bożego, obejmuje postawy – wewnętrzną (przeżycie współczucia, współcierpienia i miłości) oraz zewnętrzne akty pomocy potrzebującym. Ponadto jego okazywanie winno zachować godność osoby. Co istotne, zawsze jest ono relacją dwustronną – doznaje go zarówno osoba czyniąca, jak i przyjmująca (por. „Encyklopedia katolicka”, Lublin 2008, t. XII, kol. 1088). Objawienie poucza, że człowiek jest istotą rozumną i wolną, stworzoną na obraz i podobieństwo Boga. Każda osoba ludzka żyje na ziemi tylko jeden raz. W takim stopniu osobowego rozwoju, w jakim człowiek umiera, będzie żył na wieki. Stąd wynika motywacja do przychodzenia z pomocą ludziom słabszym, do okazywania im miłości i miłosierdzia.

 

Człowiek – „garnitur” duszy

W religiach Wschodu spotykamy inne podejście do życia i śmierci. Podstawą jest tu wiara w reinkarnację. Uczy ona, że dusza, zanim całkowicie wyzwoli się z materii, przechodzi przez szereg organizmów żywych. W świetle tego przekonania człowiek jest tylko przejściową formą (kształtem) duszy lub – jak głosi Kryszna – jej tymczasowym „garniturem”, który zmienia się w procesie reinkarnacji. Stąd w hinduizmie istnieje inny niż w chrześcijaństwie stosunek wobec człowieka oraz jego cierpienia i – w konsekwencji – do miłosierdzia. Wiadomo, że każdy rozumny człowiek kieruje się w swoim postępowaniu odpowiednią motywacją. W znacznej mierze jest ona oparta na przekonaniach religijnych, ponieważ boski autorytet najbardziej zobowiązuje w sumieniu. W chrześcijaństwie boskim autorytetem jest Jezus Chrystus. Dla hinduistów jest nim m.in. Kryszna, uznawany przez nich za boską osobę.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:52
S. Michaela Zofia Pawlik OP

 misjonarka, znawca kultury i religii Indii

Najnowsze od S. Michaela Zofia Pawlik OP

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 51 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions