poniedziałek, 04 maj 2015 21:40

Uriel, Raguel, Tubuel..... Zażyłość z niewłaściwymi aniołami

Napisał

Aniołów nie można przywoływać za pomocą magicznych praktyk, polecanych przez ezoteryczne książki i czasopisma. Istoty te są bowiem wysłannikami Boga, a nie ludzi. Jeśli magiczne zaklęcia mogą zachęcić do przybycia aniołów, to tylko tych upadłych...

 

     Już św. Paweł widział niebezpieczeństwo przesadnego kultu aniołów: Niechaj was nikt nie odsądza od nagrody, zamiłowany w uniżaniu siebie i przesadnej czci aniołów, zgłębiając to, co ujrzał. Taki, nadęty bez powodu zmysłowym swym sposobem myślenia, nie trzyma się mocno Głowy – [Tego], z którego całe Ciało, zaopatrywane i utrzymywane w całości dzięki wiążącym połączeniom członków, rośnie Bożym wzrostem (Kol 2, 18-19). Odrzucał nie tyle cześć wobec aniołów jako posłańców Boga, ile taki ich kult, który prowadził na manowce pseudomistycyzmu. Ten z kolei wiódł do pychy i braku łączności z Chrystusem – Głową Mistycznego Ciała, czyli Kościoła. Nie znamy dokładnego kontekstu Kol 2, 18, wynikającego z sytuacji we wspólnocie Kolosan. Prawdopodobnie osoby oddające nadmierną cześć aniołom twierdziły, że mają od nich objawienia i doświadczały pewnych wizji, co mogło prowadzić do pychy. Skupiały się one na aniołach jako pośrednikach, zapominając niejako o Chrystusie. A przecież wszyscy aniołowie są sługami Tego, który jest jedynym prawdziwym Pośrednikiem między Bogiem a ludźmi. Aniołowie są tylko duchami przeznaczonymi do usług, posłanymi na pomoc tym, którzy mają posiąść zbawienie (Hbr 1, 14).

Imiona aniołów czy demonów?

     W historii Kościoła zdarzały się jednak różne herezje na temat aniołów. Czasem dotyczyły one sekt, które wypaczały naukę o Bożych posłańcach, a niekiedy odnosiły się do pewnych typów pobożności, przywiązujących np. wagę do imion aniołów spoza ksiąg kanonicznych Pisma Świętego. Imiona te zostały odrzucone za czasów papieża Zachariasza w 745 r. i podczas synodu w Aix-la-Chapelle w 789 r. Synod w Rzymie w 745 r. potępił np. modlitwę ułożoną przez szarlatana zwanego Adelbertem: Do was wznoszę swoje modły i błagania, aniele Urielu, aniele Raguelu, aniele Tubuelu, aniele Michale, aniele Iniasie, aniele Tubuasie, aniele Sabaoku, aniele Simielu. Powód odrzucenia tej modlitwy jest jasny: wszystkie imiona – za wyjątkiem imienia Michał – oznaczają raczej demony niż dobrych aniołów.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:52
dr Roman Zając

 

biblista, publicysta, jeden z twórców pierwszych edycji „Kalendarza Ekumenicznego”.

8 komentarzy

 • Link do komentarza Uriel wtorek, 08 październik 2019 19:53 napisane przez Uriel

  A wam kochani dziękuję za pochlebne słowa w moim kierunku - ale nie dla Aniołów chwała tylko dla samego Najwyższego , pamiętajcie o tym! Wszyscy powinniśmy mu oddawać cześć.

  Raportuj
 • Link do komentarza Uriel wtorek, 08 październik 2019 19:51 napisane przez Uriel

  dav czyżby...? chcesz się zdziwić..? Uważaj co piszesz i mówisz... a jak widać nawet to co i myślisz. Ja tutaj też jestem i czytam co się dzieje.

  Raportuj
 • Link do komentarza dav sobota, 29 czerwiec 2019 20:26 napisane przez dav

  Uriel spoko, to ja nim jestem

  Raportuj
 • Link do komentarza dareasz poniedziałek, 04 marzec 2019 16:16 napisane przez dareasz

  nie wiem skąd, w moich modklitwach pojawil sie archaniol Uriel.ni jestem nikim nadzwyczajnym.po prostu sie modle codziennie.wymieniam jego imię ,oprocz pozostałych.
  prosze mi powiedziec czy robie zle.jestem chrzescijaninem,katolikiem.moj wujek byl ksiedzem prawoslawnym.mama jest wyznania prawoslawnego.ojciec byl katolikiem.
  skoro są swiątynie prawoslawne pod jego wezwaniem,jest jeden Bóg dla chrzescijan,to co mam robic??????

  Raportuj
 • Link do komentarza Ana sobota, 22 wrzesień 2018 22:54 napisane przez Ana

  Kurcze chyba zapytam swojego księdza czy to że proszę Uriela o wstawiennictwo u Boga to grzech/klątwa?bo już zgłupiałam na tych forach...

  Raportuj
 • Link do komentarza all poniedziałek, 29 styczeń 2018 10:10 napisane przez all

  święta prawda

  Raportuj
 • Link do komentarza rempak poniedziałek, 06 listopad 2017 23:50 napisane przez rempak

  Dokladnie Św. Uriel demonem. No bez takich nonsensow

  Raportuj
 • Link do komentarza Malachiel czwartek, 11 czerwiec 2015 11:49 napisane przez Malachiel

  Co za ignorancja. Św. Uriel JEST ŚW. Kościoła Prawosławnego i Anglikańskiego. Widzę, że Katolicy często dziś uważają się za ekumenicznych (jak autor tego artykułu), ale i obrażają cudzych (i historycznie swoich) Świętych. Należy mieć przynajmniej minimalne pojęcie o Prawosławiu.

  Był wymieniany też, przez papieża Św. Grzegorza Wielkiego (uznam raczej autorytet Doktora Kościoła i mistyka, niż ignoranta w tej materii papieża Zachariasza, którego raczej zastraszał kult aniołów jako "konkurencji" dla rozrośniętego już kultu Świętych) jako jeden z "7 Archaniołów" o których wspomina (apokryficzna u Protestantów) Księga Tobiasza. Innymi były Symiel (polska forma "Simiela" wspomnianego w modlitwie Adalberta), Orifiel i Zerachiel, wymienieni podczas jednego z jego kazań, Orifiel jest dziś wciąż czczony przez grekokatlików na Górze Athos (o tej informacji dowiedziałem się dzięki Księdzu, który podróżował do krajów śródziemnomorskich), a na kult wobec Św. Uriela można często natknąć się wśród iberyjskich katolików, czy jego figurki, podobizny w starych Kościołach (ba! było to nawet imię używane w Polsce). Tak przeszło to do tradycji anglikańskiej.
  Wg. tradycji prawosławnej innymi są Sealtiel (w Rosji Selafiel), Jechudiel i Barachiel, często czczeni wśród grekokatolików i katolików azjatyckich (jak na Filipinach, spotkałem się z katoliczką Tajską którą do wiary nawrócił właśnie Sealtiel).

  Św. Uriel nie jest żadnym apokryficznym aniołem, ukazuje się w 4 Księdze Ezdrasza, która jest kanoniczną w Kościele Prawosławnym i Koptyckim, i prędzej trytonokanoniczną (była częścią Wulgaty), niż apokryficzną w KK.

  Powołujecie się na egzorcystów, czy przeczytaliście chociaż Wyznania egzorcysty Gabriele Amortha? Wymienia tam on Uriela jako "znanego z apokryfów", ale pewniaka, jako anioła Bożego. Więc pewnie miał z nim styczność.

  Co do innych (poza Raguelem, to anioł uznawany przez Koptów, widziałem nawet jego ikonę, w stylu przypominająca wyobrażenie aniołów islamskich, jak Azrael czy Izrafel), są one najpewniej wymysłem Adalberta, więc nie wnikam w ich prawdziwość/świętość/przeklętość, ale nigdy nie widziałem ich też na listach demonów, czy diabłów (aniołów upadłych).

  Nasuwa się tylko jeden cytat Biblijny - Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni (Mt 7,1-3)

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

 • filozof, demonolog, znawca problematyki sekt i okultyzmu

 • psycholog o specjalizacji wychowawczej i sportowej, publicystka, autorka książki „Psychologia jak religia. Religia jak psychologia”

 • Wydawca "Miesięcznika Egzorcysta", prezes Zarządu wydawnictwa Monumen. Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. 

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions