czwartek, 27 listopad 2014 11:27

TYSIĄC LAT KRÓLOWANIA CHRYSTUSA NA ZIEMI?

Napisał

 

Wśród koncepcji powtórnego przyjścia Chrystusa pojawiła się także idea, że przez tysiąc lat będzie On panował na ziemi jako ziemski król.

 

Korzenietego przekonania sięgają mesjanistycznych koncepcji judaizmu opartych na interpretacji proroczych ksiąg Starego Testamentu i zapowiadających idealnego króla, potomka Dawida, którego pokojowe oraz sprawiedliwe rządy doprowadzą kraj do duchowego odrodzenia, do stanu moralnej i religijnej doskonałości, a także zapewnią poddanym doczesne dobrodziejstwa. Według Księgi Daniela (Dn 7) Bóg powierzy władzę nad światem Synowi Człowieczemu – tajemniczej, eschatologicznej postaci. Ponadto w żydowskiej literaturze apokaliptycznej z okresu machabejskiego i rzymskiego pojawiła się koncepcja podziału historii świata na siedem tysiącletnich okresów, w tym siódmego, czyli szabatowego tysiąclecia, które będzie okresem panowania Mesjasza. Niektórzy uważają, że Jezus nazwał się Panem szabatu (Mt 12, 8), nawiązując właśnie do tej żydowskiej koncepcji milenium szabatowego. Głoszenie przez Chrystusa bliskiego nadejścia królestwa było fundamentalnym przesłaniem Jego nauczania. Część ludzi rozumiała to orędzie jako zapowiedź realizacji nadziei mesjańskich w doczesnym świecie.

 

Apokalipsa o panowaniu Chrystusa

 

Księga Apokalipsy św. Jana przywołała żydowską ideę tysiąca lat sprawiedliwych rządów Pomazańca Bożego, sugerując, że nastaną one po wielkim odstępstwie, ale przed sądem ostatecznym: Potem ujrzałem anioła, zstępującego z nieba, który miał klucz od Czeluści i wielki łańcuch w ręce. I pochwycił Smoka, Węża starodawnego, którym jest diabeł i szatan, i związał go na tysiąc lat [gr. Chilia ete – R.Z.]. I wtrącił go do Czeluści, i zamknął, i pieczęć nad nim położył, by już nie zwodził narodów, aż tysiąc lat się dopełni. A potem ma być na krótki czas uwolniony. I ujrzałem trony – a na nich zasiedli [sędziowie], i dano im władzę sądzenia – i ujrzałem dusze ściętych dla świadectwa Jezusa i dla Słowa Bożego, i tych, którzy pokłonu nie oddali Bestii ani jej obrazowi i nie wzięli sobie znamienia na czoło ani na rękę. Ożyli oni i tysiąc lat królowali z Chrystusem. A nie ożyli inni ze zmarłych, aż tysiąc lat się skończyło. To jest pierwsze zmartwychwstanie. Błogosławiony i święty, kto ma udział w pierwszym zmartwychwstaniu: nad tymi nie ma władzy śmierć druga, lecz będą kapłanami Boga i Chrystusa i będą z Nim królować tysiąc lat. A gdy się skończy tysiąc lat, z więzienia swego szatan zostanie zwolniony (Ap 20, 1-7). A zatem według autora Apokalipsy po pochwyceniu Bestii i Fałszywego Proroka oraz wrzuceniu ich do jeziora ognia i siarki nastąpi tysiącletnie królowanie Mesjasza (por. Ps 89, 4), zainaugurowane związaniem Szatana i wtrąceniem go do Czeluści (Ap 20, 1-3; por. Iz 24, 21-22). To tysiącletnie mesjańskie królestwo ma charakter przejściowy, poprzedzający ostateczne panowanie Boga Ojca (por. 1 Kor 15, 24-28). U jego progu dokona się sąd, aby dusze ściętych dla świadectwa Jezusa (...) i tych, którzy pokłonu nie oddali Bestii, mogły wziąć udział w tysiącletnim panowaniu na ziemi (Ap 20, 4-6). Męczennicy i świadkowie Chrystusa dostąpią wyróżnienia – ożyją (Ap 20, 4) jeszcze zanim nastąpi zmartwychwstanie powszechne. Aby być konsekwentnym w swej wizji, autor wprowadził pojęcie „pierwszego” i „drugiego” zmartwychwstania. W pierwszym wezmą udział tylko wybrani, a inni ze zmarłych nie ożyją (Ap 20, 5). Szatan, unieszkodliwiony na okres tysiąca lat, aby nie zwodził narodów (Ap 20, 3), zostanie później uwolniony, by je omamić (Ap 20, 8) i wziąć udział w ostatecznej walce, która zdecyduje o zwycięstwie dobra. Autor przywołuje tu tradycję o Gogu i Magogu (Ez 38-39) oraz ostatecznym szturmie wrogich narodów na święte Miasto Boga (Ap 20, 9). Dopiero po wrzuceniu Szatana do jeziora ognia i siarki nastąpi sąd nad narodami i w ten sposób zrealizowany zostanie cel dziejów.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:25
dr Roman Zając

 

biblista, publicysta, jeden z twórców pierwszych edycji „Kalendarza Ekumenicznego”.

5 komentarzy

 • Link do komentarza Josette poniedziałek, 11 styczeń 2016 00:27 napisane przez Josette

  Alternatively, call 800-528-4800 should you cannot locate another number.
  Although many Amex cards carry a fee, the business often runs a campaign waiving the annual fee on some of that cards for your first year.

  Raportuj
 • Link do komentarza Tory wtorek, 29 grudzień 2015 06:13 napisane przez Tory

  It is possible for you to to havfe limitless money in-game If
  You set up thhe Pixel Guun 3D apk that I shared beneath.

  Raportuj
 • Link do komentarza Linnea sobota, 26 grudzień 2015 21:57 napisane przez Linnea

  I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog annd wass wondering what
  all is required too get set up? I'm assuming having
  a blog lioe yours would cost a pretty penny? I'm
  not very web savcy so I'm not 100% positive. Any recommendations oor advice would be
  greatly appreciated. Many thanks

  Raportuj
 • Link do komentarza Ada sobota, 26 grudzień 2015 18:56 napisane przez Ada

  Does your blog have a contact page? I'm havfing problems locating it but, I'd like
  to shoot you an e-mail. I've got some ides for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward
  too seeing itt improve over time.

  Raportuj
 • Link do komentarza Leopoldo sobota, 26 grudzień 2015 11:19 napisane przez Leopoldo

  Everything is very oplen with a very clear clarification of the issues.
  It was definitely informative. Your website is extremely helpful.
  Many thans for sharing!

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Nowość!

Wszystkie numery

Piszą dla nas

 • dyplomowany zielarz-fitoterapeuta, publicysta, członek Polskiego Towarzystwa Zielarzy
  i Fitoterapeutów

 • Dr Hunter Baker profesor nauk politycznych na Union University w Jackson (Tennessee, USA).

  Autor głośnej książki „The End of Secularism” (2009). Laureat (2011) prestiżowej nagrody Michael Novak Award przyznawanej przez Acton Institute. 

 • publicysta, autor książek o tematyce religijnej, redaktor naczelny serwisu rodzinnego portalu Opoka.pl

Już 36 pozycji


Powered by JS Network Solutions