czwartek, 27 listopad 2014 11:09

Z Bożej perspektywy końca świata nie będzie

 

Dla chrześcijan pierwszych wieków oczekiwanie na ponowne przyjście Chrystusa wiązało się z wiarą w Jego ostateczne zwycięstwo. Współcześnie oczekiwanie końca świata wypełnia raczej duch sensacyjności oraz skupienie się na obrazach straszliwych kar dla grzeszącego świata.

 

W każdympokoleniu pojawiają się głosy przepowiadające zbliżanie się rychłego końca świata. W takich okolicznościach nigdy jednak nie brakuje głosów nadziei, pochodzących od ludzi, którzy głęboko wierzą w dobroć Boga i Jego wszechmoc. Przykładem niech będzie dramatyczny dla Kościoła wiek XIX.

 

Bł. Helena Guerra i papież Leon XIII

 

Dwa wieki temu, kiedy nurty rewolucyjne i masońskie zyskiwały coraz większe wpływy w Europie, a we Włoszech proces polityczno- państwowego zjednoczenia łączył się z zamykaniem i plądrowaniem klasztorów oraz drastycznym wyrzucaniem na bruk tysięcy Bogu ducha winnych ludzi, sytuacja katolików wydawała się beznadziejna. Żyła jednak w tym kraju mistyczka, bł. Helena Guerra, przekonana, że Duch Święty, którego moc przewyższa wszystkie ziemskie potęgi, poradzi sobie z wszelkim złem, byleby Go tylko o to poprosić. Wierzyła, iż zło – ponieważ rodzi się we wnętrzu człowieka – może być z niego usunięte tylko przez Ducha Świętego, który ma zdolność przenikania ludzkiego ducha. Pełna wiary we wszechmoc i miłość Boga słała listy do papieża Leona XIII. W jednym z nich wzywała, by Kościół, podobnie jak w Wieczerniku, zaczął się modlić o Ducha Świętego, który jako jedyny jest władny zmienić oblicze ziemi: Nie zostaje nic innego, jak otworzyć Wieczernik, zwołać do niego wiernych, zwielokrotnić modlitwy, a Duch Święty przyjdzie. Przyjdzie i nawróci grzeszników, uświęci wierzących, a oblicze ziemi zostanie odnowione. Z tą samą pewnością pisała: Wejdźmy do Wieczernika, wróćmy do Ducha Świętego, aby Duch Święty powrócił do nas. Błogosławiona Helena miała prostą receptę na to, jak oddać losy ludzi w ręce Boga pełnego miłości. Wierzyła, że wystarczy tylko dziewięć dni intensywnej modlitwy całego Kościoła o Ducha Świętego, a On tak samo przyjdzie jak u początków Kościoła i nastąpi nowa Pięćdziesiątnica, a w duszach ludzi rozleje się Boża moc. W liście do papieża Leona XIII z 17 kwietnia 1895 roku pisze odważnie: Proponuje się różne nabożeństwa, ale o tym nabożeństwie, które powinno być zgodnie z duchem Kościoła na pierwszym miejscu, milczy się. Urządza się przeróżne nowenny, ale nowenna, która, zgodnie z zarządzeniem samego Pana, była odprawiana przez Najświętszą Maryję i apostołów, jest prawie zapomniana. Kaznodzieje wychwalają wszystkich świętych, ale kazania na cześć Ducha Świętego, który kształtuje świętych, trudno kiedykolwiek usłyszeć. Tę wiarę bł. Heleny Guerry, iż jedynie Duch Święty może zażegnać trudne położenie Kościoła i prześladowanych dzieci Bożych, podzielał Leon XIII. Na prośbę Heleny 5 czerwca 1895 roku wydał breve (urzędowe pismo papieskie) „Provida Matris caritate”, w którym zarządził jako obowiązkową nowennę do Ducha Świętego trwającą od święta Wniebowstąpienia do wigilii uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Dwa lata później, 9 maja 1897 roku, opublikował encyklikę „Divinum illud munus” o Duchu Świętym, a 18 kwietnia 1902 roku skierował do biskupów list „Ad fovendum in Christiano populo”, w którym przypomniał wagę i obowiązywanie poprzednich dokumentów.  Tamten pontyfikat wydał bardzo wiele błogosławionych owoców. Należy wierzyć, iż były one następstwem odnowionej czci do Ducha Świętego.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:25
ks. prof. Krzysztof Guzowski

profesor teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciel wspólnoty kontemplacyjnej Słudzy Ducha Pocieszyciela, rekolekcjonista propagujący nabożeństwo do Dycha Świętego 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions