wtorek, 30 wrzesień 2014 23:28

Pismo Święte o pracy

Napisała

 

Praca może być błogosławieństwem lub przekleństwem. Pan Bóg powołał człowieka do współdziałania w świecie i do korzystania z dóbr, które stworzył. Gdy człowiek przez pracę osiąga największe dobro, to znaczy zbawienie swojej duszy i życie wieczne, praca jest błogosławieństwem. Gdy natomiast człowiek zapomni o Bogu i swojej duszy, ubóstwiając dobra przemijające tego świata, praca staje się dla niego przekleństwem. Podobna różnica istnieje w wartości pracy człowieka wolnego i niewolnika.

 

Praca niewolnicza, nie buduje szczęścia tego, który podejmuje wysiłek pracy, gdyż niewolnik nie korzysta z owoców swej pracy. Człowiek wolny duchowo i fizycznie, potrafi się dzielić owocami swojej pracy z najbliższymi, a przy tym stawać się coraz lepszym. Dlatego Pismo Święte poświęca wiele uwagi pracy oraz uświęceniu przez pracę.

 

W Biblii praca ukazana jest jako podstawowy obowiązek człowieka w służbie Bogu, współpracy z Nim i doskonaleniu się w samorozwoju i dla wspólnego dobra. Pan Bóg zatem wziął człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał (Rdz 2, 15). O pracy w życiu człowieka Księga Powtórzonego Prawa mówi tak: Sześć dni będziesz się trudził i wykonywał swą pracę (Pwt 5, 13).

 

Jest tu więc pośrednio mowa o tym, iż konieczny jest odpoczynek od pracy. Podobnie pisze psalmista w hymnie sławiącym Boga: Człowiek wychodzi do swojej pracy, do trudu swego aż do wieczora (Ps 104, 23). Z kolei Księga Mądrości poucza, że wyniki ludzkiej pracy zależą od umiejętności, jakie człowiek otrzymuje od Boga: W Jego ręku i my, i nasze słowa, roztropność wszelka i umiejętność działania (Mdr 7, 16).

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:27
Dorota Mazur

 

dziennikarka katolicka, teolog, historyk, doktorantka z zakresu teologii biblijnej na UP JPII w Krakowie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions