wtorek, 02 wrzesień 2014 13:42

Pismo Święte o klątwach

Napisał

 

Dla człowieka Biblii słowo ma moc sprawczą i jego wypowiedzenie przynosi dobro lub zło, błogosławieństwo lub przekleństwo. W Pierwszej Księdze Samuela czytamy, że moc słowa pochodzi od Boga i jest błogosławieństwem dla ludzi: [Pan] nie pozwolił upaść żadnemu jego słowu na ziemię (1 Sm 3, 19). Słowem wypowiedzianym można zatem z pełną mocą rzucić na kogoś przekleństwo, które jest nieszczęściem.

 

Takie ujęcie pozwala na przywołanie zdarzenia z Księgi Rodzaju: Wtedy Pan Bóg rzekł do węża: „Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i polnych; na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia” (Rdz 3, 14). Do mężczyzny zaś Bóg rzekł: „Ponieważ posłuchałeś swej żony i zjadłeś z drzewa, co do którego dałem ci rozkaz w słowach: Nie będziesz z niego jeść – przeklęta niech będzie ziemia z twego powodu: w trudzie będziesz zdobywał od niej pożywienie dla siebie po wszystkie dni twego życia” (Rdz 3, 17). Przekleństwo w Starym Testamencie oznacza raczej „zadekretowanie” wyboru złej drogi i oznajmienie tego, jakie skutki się z tą grzeszną decyzją wiążą. Kiedy w Starym Testamencie do kogoś się mówi: niech cię spotka nieszczęście, to oznajmia się poniekąd, że ono już jest w trakcie realizacji, gdyż określony człowiek lub naród zszedł z drogi błogosławieństwa. Trzeciej możliwości nie ma.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:28
Redakcja

Redakcja strony internetowej


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych

  • Medioznawca, religiolog, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Autorka m.in. książek „Quo vadis Nowa Ero? New Age w Polsce” (1999), „Cuda na sprzedaż. Oblicza polskiej transformacji” (2008).

  • lekarz, doktor medycyny, etyk, teolog. Publikuje w czasopismach naukowych zagadnienia ze styku medycyny, filozofii i teologii. Zajmuje się neurologicznymi kryteriami śmierci człowieka. 2012-16 był wykładowcą teologii moralnej i bioetyki na Angelicum w Rzymie. Główne książki: Medycyna na krawędzi (2011), Człowiek umiera tylko raz (2013)

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem