wtorek, 02 wrzesień 2014 13:42

Pismo Święte o klątwach

Napisał

 

Dla człowieka Biblii słowo ma moc sprawczą i jego wypowiedzenie przynosi dobro lub zło, błogosławieństwo lub przekleństwo. W Pierwszej Księdze Samuela czytamy, że moc słowa pochodzi od Boga i jest błogosławieństwem dla ludzi: [Pan] nie pozwolił upaść żadnemu jego słowu na ziemię (1 Sm 3, 19). Słowem wypowiedzianym można zatem z pełną mocą rzucić na kogoś przekleństwo, które jest nieszczęściem.

 

Takie ujęcie pozwala na przywołanie zdarzenia z Księgi Rodzaju: Wtedy Pan Bóg rzekł do węża: „Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i polnych; na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia” (Rdz 3, 14). Do mężczyzny zaś Bóg rzekł: „Ponieważ posłuchałeś swej żony i zjadłeś z drzewa, co do którego dałem ci rozkaz w słowach: Nie będziesz z niego jeść – przeklęta niech będzie ziemia z twego powodu: w trudzie będziesz zdobywał od niej pożywienie dla siebie po wszystkie dni twego życia” (Rdz 3, 17). Przekleństwo w Starym Testamencie oznacza raczej „zadekretowanie” wyboru złej drogi i oznajmienie tego, jakie skutki się z tą grzeszną decyzją wiążą. Kiedy w Starym Testamencie do kogoś się mówi: niech cię spotka nieszczęście, to oznajmia się poniekąd, że ono już jest w trakcie realizacji, gdyż określony człowiek lub naród zszedł z drogi błogosławieństwa. Trzeciej możliwości nie ma.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:28
Redakcja

Redakcja strony internetowej

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
    W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

  • egzorcysta diecezji lwowskiej na Ukrainie

  • Redaktor Naczelny miesięcznika Egzorcysta

Już 49 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions