wtorek, 02 wrzesień 2014 13:39

Jak rozumieć przekleństwo biblijne

 

Pismo Święte jako dzieło bosko-ludzkie odsłania tajemnicę wewnętrzną Boga stopniowo, przy użyciu ludzkiego języka i kategorii właściwych dla kultury prawnej i intelektualnej danego czasu. Przecież Bóg objawiał się ludziom określonej kultury i mentalności, a sami autorzy natchnieni też przekazywali Boże orędzie ludziom, których możliwości intelektualne znali. Stąd do właściwej interpretacji słów Pisma Świętego konieczna jest znajomość kultury i mentalności ludzi sprzed trzech tysięcy lat.

 

Bóg przemawiając, nie tylko dostosowywał się do mentalności ludzi, by być zrozumianym, ale nieustannie poszerzał pojemność pojęć i obrazów, przekazując zawsze coś nowego czy to w wydarzeniach, czy słowach. Najdoskonalej do nas przemówił dopiero przez swojego wcielonego Syna. Ewidentnym przykładem rozwoju języka Objawienia jest problem błogosławieństwa i przekleństwa. Bóg zawsze się objawiał jako dawca błogosławieństwa, o czym zapewnił nas Jezus Chrystus. Jak więc wyjaśnić to, że Bóg w Starym Testamencie grozi przekleństwem i dotyka nim poszczególne osoby lub społeczności?

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:28
ks. prof. Krzysztof Guzowski

profesor teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciel wspólnoty kontemplacyjnej Słudzy Ducha Pocieszyciela, rekolekcjonista propagujący nabożeństwo do Dycha Świętego 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions