wtorek, 03 czerwiec 2014 23:00

Zrzeszenia chrześcijańskie

Napisał

 

Ruchy w Kościele w jakimś sensie odzwierciedlają ten dynamizm odwiecznej miłości Boskich Osób. Są one otwarte na pełnię życia, jaka płynie z tej Miłości, a zarazem urzeczywistniają kapłańską, prorocką i królewską misję Chrystusa. One także – zdaniem św. Jana Pawła II – w łonie Kościoła jako Ludu Bożego wyrażają poczwórny ruch, który jest odpowiedzią człowieka na Objawienie Boże w Ewangelii.

 

Jest to ruch w kierunku samego Boga Żywego, w stronę wnętrza, własnego serca i sumienia, które w spotkaniu z Żywym Bogiem odsłania właściwą sobie głębię, w stronę ludzi, naszych braci i sióstr, których Chrystus stawia na drodze naszego życia, a także ruch w stronę świata. Istotą „ruchu” w każdym z tych kierunków jest Miłość Boża rozlana w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany (Rz 5, 5).

Wspólne przeżywanie wiary

 

Od początku Kościoła istniały jakieś formy wspólnego przeżywania wiary i dzielenia się doświadczeniem duchowym. Były to małe wspólnoty, które zbierały się w domach. Obok nich powstawały różne grupy „ascetyczne” lub „charyzmatyczne”, skupiające się wokół wybitnych postaci, takich jak św. Pachomiusz czy św. Antoni Pustelnik. Z takich grup zrodził się nurt życia monastycznego w Kościele.

 

Ta tendencja do zrzeszania się w celach religijnych wciąż trwa, a w ostatnich dziesięcioleciach – po Soborze Watykańskim II – szczególnie się zdynamizowała. Toteż św. Jan Paweł II mówi o nowej epoce zrzeszeń katolików świeckich („Christifideles Laici”, 29).

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:29
ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. 

  • dyrektor sekretariatu Światowego Apostolatu Fatimskiego

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem