czwartek, 03 lipiec 2014 20:47

O sekciarskiej postawie

Napisane przez

 

 

Wertując słowniki, możemy przeczytać, że sekta to odłam wyznawców jakiejś religii lub ideologii. Nie każdy jednak odłam jest od razu sektą. Chodzi o grupę charakteryzującą się jakimś radykalizmem i odizolowaniem od świata, na jej czele której stoi guru wymagający całkowitego posłuszeństwa. Powyższe określenie jednak też nie jest precyzyjne.

 

Mogą wszak istnieć wspólnoty, które charakteryzują się np. religijnym radykalizmem, odizolowaniem od świata, praktykowaniem posłuszeństwa, a wcale nie są sektami. Elementem różnicującym może być tu m.in. fakt, że w sektach nie ma żadnej instancji wyższej, do której można się odwołać, ani żadnego prawa, które reguluje działanie wszystkich, w tym liderów czy też przełożonych.

 

Ostateczną instancją i prawodawcą jest guru, nieograniczony zasadami, które stałyby ponad nim. By ocenić jakąś grupę, czy jest sektą, czy nie, trzeba patrzeć na owoce w myśl Jezusowego po owocach ich poznacie. Bycie w sekcie w dłuższej perspektywie niszczy osobowość człowieka, owocuje jego ubezwłasnowolnieniem.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:30

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 49 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions