piątek, 20 czerwiec 2014 16:41

Męczeństwo świętego Floriana

Napisał

 

Starożytni uważali, że są takie konflikty, których nie można rozstrzygnąć. Chrześcijanie wierząc, że ich Nauczyciel jest Prawdą, wiedzą, że zawsze istnieje właściwe rozwiązanie nawet pozornie nierozstrzygalnych dylematów. Armia boska czy cesarska? Czasy, gdy wiara nie pozwalała chrześcijanom być żołnierzami, dawno minęły. Wręcz przeciwnie, nowa wiara szczególnie mocno szerzyła się właśnie wśród zbrojnych, skutecznie konkurując z inną „nową” religią – mitraizmem. Fakt ten zdecydowanie zmienia naiwną wizję chrześcijaństwa jako religii ludzi słabych i biednych.

 

Obala też przekonanie, że chrześcijaństwo zyskało powszechne uznanie dopiero po mediolańskim akcie tolerancji. Prawda jest zupełnie inna – od samego początku uczniowie Chrystusa znajdowali się we wszystkich warstwach społecznych i grupach zawodowych. O tym, że tak było, dowiadujemy się z rozmaitych zakazów i nakazów ogłaszanych przez synody lokalne lub z listów chrześcijan.

 

Dla władców rzymskich wiara legionistów nie była w żadnym przypadku obojętna. Przysięga wierności wiązała się z kultem władcy jako boga, któremu podwładni winni byli posłuszeństwo aż do śmierci. Wyznawcy religii politeistycznych nie mieli z tym problemów – dodawali swego bożka do panteonu uznawanego przez państwo i zajmowali się swoimi sprawami. Dla wiernych religii jedynego i prawdziwego Boga taka postawa była nie do zaakceptowania. Od ksiąg prorockich Starego Testamentu po Listy Apostolskie uczono ich, że nie wolno czcić innych bogów poza Jahwe.

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:30
Juliusz Gałkowski

historyk sztuki, publicysta, bloger

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  •  Arcybiskup Filadelfii, pochodzi z plemienia Potawatomi, jest drugim w historii USA rdzennym Amerykaninem, który otrzymał sakrę biskupią.

  • Pochodzi z parafii Niegowić. Jest dyrektorem agencji informacyjnej Vatican Service News w Rzymie. Jako dziennikarz brał udział w pielgrzymkach Jana Pawła II i Benedykta XVI, wchodząc w skład Volo Papale. Jest autorem kilku książek i filmów dokumentalnych oraz założycielem i opiekunem charyzmatycznych grup modlitewnych we Włoszech, którym patronuje bł. Jan Paweł II. Był bliskim współpracownikiem śp. bpa Pavla Hnilicy. Obecnie jest jednym z najbliższych współpracowników kard. Ivana Diasa, byłego prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary.

  • Filozof i socjolog. Uprawia personalizm społeczny w ujęciu E. Mouniera.

Już 41 pozycji


Powered by JS Network Solutions