piątek, 02 listopad 2012 00:26

O materii umysłu

Napisał

Piętnaście lat temu sławny biolog Francis Crick ogłosił w swojej książce „The Astonishing Hypothesis” (Zadziwiająca hipoteza), że: „Ty”, twoje radości i twoje smutki, twoje wspomnienia i twoje ambicje, twoje poczucie własnej tożsamości i wolna wola, są w rzeczywistości niczym więcej niż zachowaniem ogromnego zespołu komórek nerwowych i związanych z nimi cząsteczek. Alicja z Krainy Czarów mogłaby to wyrazić tak: „jesteś tylko kłębkiem neuronów”.

Nawet wtedy ta hipoteza nie była nowa. To francuski lekarz Pierre Cabanis utrzymywał dwieście lat temu: Les nerfs – voila tout l’homme! (Nerwy: oto cały człowiek!). W czasach Cabanis’a ta idea mogła zostać odrzucona jako czysta spekulacja, ponieważ niemal nic nie wiedziano o nerwach czy mózgu. Ale już nie dzisiaj. W naszych czasach zebrania Society of Neuroscience [Stowarzyszenie Neurobiologiczne – M.B.] przyciągają 30 tys. uczestników, a badania mózgu mają do dyspozycji szereg zaawansowanych metod, począwszy od funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego [ang. functional magnetic resonance imaging (fMRI)] i pozytonowej emisyjnej tomografii komputerowej [ang. positron emission tomography (PET)], a skończywszy na przezczaszkowej stymulacji magnetycznej [ang. transcranial magnetic stimulation]. Czy to możliwe, że idee Cabanis'a i Cricka, jakkolwiek obłędnie by nie brzmiały, znajdą wkrótce swoje potwierdzenie? Czy może się tak stać, że ich szalone idee wkrótce okażą się prawdziwe? Czyż nauka nie potwierdziła prawdziwości wielu innych idei, które kiedyś wydawały się absurdalne?

tłumaczył: dr Mariusz Błochowiak
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:59
Stephen Barr

profesor fizyki na uniwersytecie w Delaware, USA


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem