poniedziałek, 31 marzec 2014 14:30

Trzeba uczyć ludzi rozmawiać z Bogiem

 

Trzeba uczyć ludzi rozmawiać z Bogiem. Z ks. prof. dr. hab. Krzysztofem Guzowskim rozmawia Juliusz Gałkowski.

 

-- Księże Profesorze, podobno ta właściwa droga, którą powinniśmy kroczyć, jest wyboista i mało atrakcyjna. Niektórzy wyobrażają sobie, że chrześcijaństwo to sprawa ponuraków i cierpiętników. Czy naszym zadaniem życiowym jest unikanie przyjemności?

 

Trudno na to pytanie odpowiedzieć twierdząco lub przecząco, dlatego zacznę od pewnego wstępu. Chcąc osiągnąć jakiś sukces w życiu, ludzie zawsze podejmują drogę – używając Pańskich słów – wyboistą i mało atrakcyjną. Nikt się nie nauczy gry na skrzypcach
w krótkim czasie ani nie nabędzie znajomości języka obcego bez podjęcia ogromnego wysiłku.

 

A jednak wielu ludzi podchodzi do tych obowiązków z entuzjazmem, bo wie, że zdobycie takich umiejętności jest niezbędne w życiu. Problemem podstawowym jest to, iż wielu młodych chrześcijan nie potrafi zrozumieć, że wiara może być pomocna w życiu. Wiarę kojarzą albo z zasadami potrzebnymi do tego, by się zabezpieczyć przed piekłem, albo z zakazami popełniania grzechów. Dlatego wielu „nowoczesnych” kaznodziejów, zwłaszcza na Zachodzie, uznało, iż należy jedynie mówić „pozytywnie”, unikać takich tematów, jak: ofiara, pokuta, grzech, piekło, pokusy, Szatan. To też jest droga na manowce.

 

Jeden i drugi model duszpasterstwa jest fałszywy. Aby ludzie się nawracali „na Ewangelię”, a nie na nasze metody duszpasterskie, trzeba ich prowadzić do Chrystusa. Tą drogą jest katechizacja oparta na modlitwie, rozważaniu Słowa Bożego i uczeniu osobistej relacji z Chrystusem. Racjonalizm nas bardzo gubi. Mówimy ciągle o Bogu, a nie uczymy ludzi rozmawiać z Bogiem, powierzać Mu swojego życia. Nie ma bardziej życiowej księgi niż Biblia, ale musi być jej przywrócone znaczenie: jest ona słowem Boga do człowieka.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:13
Juliusz Gałkowski

historyk sztuki, publicysta, bloger

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions