środa, 03 październik 2012 22:04

Wszechświat z niczego

Napisał

Powodem może być głoszony przez Kraussa pogląd, że grawitacja kwantowa nie tylko dopuszcza powstanie wszechświatów z „niczego”, oznaczającego stan bez przestrzeni, czasu i czegokolwiek, lecz wręcz tego wymaga, ponieważ „nicość” jest stanem niestabilnym. Krauss uważa, że w ramach nauk fizycznych znalazł odpowiedź na pytanie od wieków istniejące w myśli chrześcijańskiej: „Dlaczego istnieje raczej coś niż nic?”.
Niektórzy wolą nicość Według biologa Richarda Dawkinsa – najbardziej znanego ateisty brytyjskiego i zjadliwego krytyka chrześcijaństwa – Krauss zabrał ostatnią kartę atutową teologom chrześcijańskim, ponieważ pokazał, że nie jest potrzebny transcendentny Bóg, stwarzający wszechświat z niczego. Entuzjastyczne oceny książki Kraussa mają swe źródło także w tym, że wielu ateistów i odbiorców popkultury, z różnych względów, woli wierzyć w nicość niż osobowego Boga Stworzyciela.

Krauss w jednym z wywiadów powiedział, że ogromne sukcesy nauk przyrodniczych spowodowały, że co prawda obecnie wiara w Boga nie jest niemożliwa, lecz jest bardzo trudna dla wykształconego człowieka. Co więcej, dynamiczny rozwój nauk spowodował, że niewiara w Boga, czyli ateizm, jest możliwy, co praktycznie było niemożliwe do XVI wieku, do czasu pojawienia się współczesnej nauki, ponieważ z punktu widzenia metody badań naukowych to, czego nie można zweryfikować doświadczalnie, jest poza zakresem zainteresowania nauki, a dla naukowca ateisty w ogóle nie istnieje.

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:58
prof. dr hab. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz

prof. dr habilitowany, kierownik Zakładu Fizyki Kwantowej UAM w Poznaniu 

Najnowsze od prof. dr hab. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem