środa, 01 styczeń 2014 01:00

Materializm - nauka czy światopogląd?

Napisał
Ateizm, czyli negacja istnienia Boga – a zwłaszcza ateizm teoretyczny – w odróżnieniu od antyteizmu nie zwalcza programowo religii. Ma swoje źródło w filozofii materialistycznej, bazującej na osiągnięciach nauk przyrodniczych, a głoszącej, że istnieje tylko materia. Truizmem jest stwierdzenie, że osiągnięcia nauk przyrodniczych, za pośrednictwem techniki, technologii, informatyki i telekomunikacji, stanowią obecnie główny czynnik powodujący gwałtowne zmiany w otaczającym nas świecie. Zmiany te są tak głębokie, że narody nienadążające za nimi są spychane na margines społeczności światowej.

 

Podstawowym założeniem metody badawczej stosowanej w naukach przyrodniczych jest przekonanie, że wszystko można wyjaśnić w sposób naturalistyczny, bez odwoływania się do czynników ponadnaturalnych. Inaczej mówiąc, nauki te prowadzą badania tak, jakby Bóg nie istniał. Nauki przyrodnicze odnalazły swoją tożsamość, gdy zrezygnowały ze stawiania pytań, na które nie są w stanie udzielić odpowiedzi. U podstaw więc ich ogromnych sukcesów leży idea samoograniczenia. Co więcej, metodologia (nauka o metodach badań) nauk przyrodniczych uznaje tylko te hipotezy, które są weryfikowalne doświadczalnie.

 

Już w XVII wieku niektóre środowiska intelektualne zachwyciły się osiągnięciami nauk przyrodniczych. Sprowokowało to nieuzasadnioną zamianę założenia metodologicznego tych nauk, wyrażającego się w słowach: Należy prowadzić badania przyrody, jakby nic poza nią nie istniało, na założenie metafizyczne: Nic nie istnieje poza przyrodą i materią. W ten sposób narodził się nowożytny materializm (zwany także materializmem naukowym), czyli doktryna głosząca, że istnieje tylko materia i wobec tego wszystko na świecie jest rezultatem działania praw fizyki i ślepego przypadku.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:12
prof. dr hab. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz

prof. dr habilitowany, kierownik Zakładu Fizyki Kwantowej UAM w Poznaniu 

Najnowsze od prof. dr hab. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Międzynarodowy Prezydent Światowego Apostolatu Fatimskiego

  • filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

  • teolog, historyk, redaktor

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions