niedziela, 03 listopad 2013 18:19

Duchowość komunii

Napisał
Współczesny ideologiczny i ekonomiczny atak na rodzinę, powodujący jej osłabienie, a nawet rozbicie, pozbawia człowieka duchowego oparcia – duchowości komunii. Tym samym czyni go łatwym łupem Szatana, który ze swej natury niszczy wszelkie więzi, wtrącając człowieka w samotność i rozpacz.

 

Komunia jest owocem i objawieniem owej miłości, która wypływając z serca przedwiecznego Ojca, rozlewa się w nas za sprawą Ducha darowanego nam przez Jezusa (por. Rz 5, 5), abyśmy wszyscy stali się „jednym duchem i jednym sercem” (por. Dz 4, 32). Właśnie budując tę komunię miłości, Kościół objawia się jako „sakrament”, czyli „znak i narzędzie wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem i jedności całego rodzaju ludzkiego”.

W liście apostolskim „Novo millennio ineunte” (2001), w którym bł. Jan Paweł II zawarł powyższe słowa, papież wzywa wszystkich wierzących do tego, aby pielęgnowali duchowość komunii. Występujące w tym pojęciu słowo „komunia” jest bliskoznaczne z bardziej rozpowszechnionym słowem „wspólnota”. Obydwa opisują tę samą rzeczywistość więzi osobowych, ale jakby z dwóch stron: słowo „wspólnota” wskazuje bardziej na stronę zjawiskową tych więzi, podczas gdy „komunia” na ich stronę duchową.

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:10
ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem