środa, 05 grudzień 2012 21:53

Albrecht Durer: wizja nawrócenia

Napisał

Przełom średniowiecza i renesansu zaowocował wielkimi dziełami, które przefiltrowane przez ducha epoki nawiązywały stylem do czasów wcześniejszych. Obrazy prezentujące opowieści (storia) biblijne i antyczne nie były prostymi ilustracjami narracji. Miały o wiele dalej sięgający cel. 

 

Nie do pojęcia byłoby dla ówczesnego mieszkańca mieszczańskiego domu twierdzenie: „sztuka dla sztuki”. Obraz był dla cieszenia oka i umysłu, dla ducha czy dla ukazania społecznej rangi właściciela. Dlatego też nie tylko forma, ale i treść powinny być odpowiednie, a także musiały być zgodne między sobą. I równowaga strojności, różnorodności, wzniosłości i codzienności, jak też przekonanie, iż tylko właściwy temat nadaje wagę dziełu, pozwalały malarzom na tworzenie obrazów, które swoim morałem i rozmachem artystycznym mogły stać się pożywką dla uczonej dyskusji lub samym tematem określały swoje znaczenie. Takie zawierające anegdotę i morał dzieła były czymś więcej niźli tylko drobiazgiem służącym dekoracji ściany. Stawał się zatem obraz swoistym traktatem historycznym, moralnym czy teologicznym rozwijanym na płótnie przed odbiorcą.

(...)

Genialnie przedstawił to w swojej grafice Albrecht Dürer. Prostota pracy pozwala najlepiej zrozumieć ilustrację sceny. Rysownik nie odszedł daleko od zasadniczego sposobu przedstawienia. Wśród świń klęczy i modli się (już nawrócony) młodzieniec.

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:09
Juliusz Gałkowski

historyk sztuki, publicysta, bloger

Najnowsze od Juliusz Gałkowski


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem