środa, 05 grudzień 2012 21:50

Znaki czasu

Wobec zagubienia wielu chrześcijan, utraty nadziei i niespotykanego dotychczas na tak wielką skalę sprzeciwu wobec Chrystusa i Kościoła w krajach chrześcijańskich, warto przypomnieć kategorię „znaków czasu”, którą pięćdziesiąt lat temu zdefiniował Sobór Watykański II i papieże epoki soborowej. Są one miernikiem i sprawdzianem naszej wiary w obecność Boga w naszym życiu.

 

Najprościej mówiąc, są to znaki działania i obecności Pana Boga w czasie, czyli w wydarzeniach i wyzwaniach naszej epoki. Znakami czasu są bądź konkretne wydarzenia, w których objawia się Boże działanie, bądź zjawiska szersze o zasięgu ogólnokościelnym, cywilizacyjnym i globalnym. Zatem w pytaniu o to, czy rozpoznajemy i rozumiemy znaki czasu, zawarte jest pytanie o to, czy dostrzegamy Boga w historii i czy wierzymy w to, że On ma władzę nad historią?

 

Dzięki Objawieniu jako chrześcijanie wiemy – i w to wierzymy – że Bóg jest niezwyciężony, i że w biegu historii zbawienia był z ludem swoim w czasie pomyślnym i w przeciwnościach. Podobnie dzisiaj Bóg, w zmieniających się kontekstach historii, przemawia przez wydarzenia pozytywne i negatywne, czyli przez znaki czasu pozytywne i negatywne, tyle że do ich interpretacji niezbędna jest wiara i otwarcie na podpowiedzi Ducha Świętego.

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:09
ks. prof. Krzysztof Guzowski

profesor teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, założyciel wspólnoty kontemplacyjnej Słudzy Ducha Pocieszyciela, rekolekcjonista propagujący nabożeństwo do Dycha Świętego 


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions