środa, 05 grudzień 2012 21:50

Znaki czasu

Napisał

Wobec zagubienia wielu chrześcijan, utraty nadziei i niespotykanego dotychczas na tak wielką skalę sprzeciwu wobec Chrystusa i Kościoła w krajach chrześcijańskich, warto przypomnieć kategorię „znaków czasu”, którą pięćdziesiąt lat temu zdefiniował Sobór Watykański II i papieże epoki soborowej. Są one miernikiem i sprawdzianem naszej wiary w obecność Boga w naszym życiu.

 

Najprościej mówiąc, są to znaki działania i obecności Pana Boga w czasie, czyli w wydarzeniach i wyzwaniach naszej epoki. Znakami czasu są bądź konkretne wydarzenia, w których objawia się Boże działanie, bądź zjawiska szersze o zasięgu ogólnokościelnym, cywilizacyjnym i globalnym. Zatem w pytaniu o to, czy rozpoznajemy i rozumiemy znaki czasu, zawarte jest pytanie o to, czy dostrzegamy Boga w historii i czy wierzymy w to, że On ma władzę nad historią?

 

Dzięki Objawieniu jako chrześcijanie wiemy – i w to wierzymy – że Bóg jest niezwyciężony, i że w biegu historii zbawienia był z ludem swoim w czasie pomyślnym i w przeciwnościach. Podobnie dzisiaj Bóg, w zmieniających się kontekstach historii, przemawia przez wydarzenia pozytywne i negatywne, czyli przez znaki czasu pozytywne i negatywne, tyle że do ich interpretacji niezbędna jest wiara i otwarcie na podpowiedzi Ducha Świętego.

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:09
ks. dr hab. Krzysztof Guzowski

prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

Najnowsze od ks. dr hab. Krzysztof Guzowski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 46 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions