środa, 05 grudzień 2012 21:46

Przesąd XXI wieku

Ateiści, zwłaszcza wojujący (bo są też nie wojujący i nie zwalczający religii, czy tacy, jak moja koleżanka, która mówi, że „prawdziwość istnienia Boga przyjęłaby z wielką radością”), nadużywają nauki do uzasadniania swojego światopoglądu, dając ludziom wierzącym w istnienie Boga do zrozumienia, że są nieracjonalni, nie kierują się rozumem. Usłyszałem nawet stwierdzenie, że wiara w Boga jest z definicji nieracjonalna.

Czy naukowcom wolno wierzyć w Boga?

 

Terminy „racjonalizm”, „racjonalista” (jak to jest np. w przypadku ateistycznego portalu racjonalista. pl) ateiści próbują, i częściowo im się to udało, zawłaszczyć i zdeformować. Chcą wmówić, że bycie ateistą to bycie człowiekiem nauki i rozumu, a posługiwanie się rozumem wyklucza wiarę i praktyki religijne. Ponadto niektórzy wierzący, niezorientowani w tematyce, mogą nabawić się kompleksów bycia ciemnogrodem, „średniowieczem”, dogmatykiem, jednym słowem bycia gorszym, bo nienaukowym i nieracjonalnym. Terminy „racjonalizm” i „racjonalista” trzeba więc odwojować i przywrócić im właściwy sens i kontekst. To właśnie ludzie wierzący w istnienie Boga powinni z dumą i podniesioną głową oznajmiać, że są racjonalistami.

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:09
dr Mariusz Błochowiak

Wydawca "Miesięcznika Egzorcysta", prezes Zarządu wydawnictwa Monumen. Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • redaktor naczelny
    czasopisma „Królowa
    Różańca Świętego”

  • asystent egzorcysty ks. Ubalda Aruanno w diecezji Bari we Włoszech

  • Wydawca "Miesięcznika Egzorcysta", prezes Zarządu wydawnictwa Monumen. Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. 

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions