środa, 03 marzec 2021 08:49

Droga Krzyżowa.

Napisał

Święty Jan Paweł II, przemawiając podczas II Światowych Dni Młodzieży w Buenos Aires w Niedzielę Palmową, 12 IV 1987 r., powiedział: „Pozwólcie się ogarnąć tajemnicy Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Tajemnicy Paschalnej. Pozwólcie jej przeniknąć do waszej świadomości, do waszej wrażliwości, do waszych sumień, do waszych serc, tak, by cała wasza postawa nabrała prawdziwego znaczenia. Jest to tajemnica twórcza i zbawcza. Ona pozwala człowiekowi zrozumieć do końca siebie samego: pozwala człowiekowi zrozumieć człowieka i jego najwyższe powołanie. Powołanie ostateczne i definitywne”.

Te słowa dobrze oddają sens rozpowszechnionego w Kościele katolickim nabożeństwa drogi krzyżowej. Jak czytamy w wydanym przez Kongregację do spraw Kultu i Dyscypliny Sakramentów Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii (z 17 XII 2001), „wśród nabożeństw, w czasie których wierni oddają cześć męce Pańskiej, mało jest tak lubianych jak droga krzyżowa. W czasie tego nabożeństwa wierni uczuciowo idą tą samą drogą, którą Jezus przebył w czasie ostatnich dni swego ziemskiego życia…” (nr 131).

ŚwIĘTY Jan Paweł II na Drodze krzyżowej

Rozważanie tajemnicy Krzyża Chrystusa, a więc Jego męki, śmierci i zmartwychwstania, było dla wielu świętych ulubioną formą pobożności. Można nawet postawić tezę, że ich świętość, a więc odwzorowanie w sobie postaw Chrystusa oparte było na tym nabożeństwie. Doszli oni do świętości, idąc drogą krzyżową…

Za przykład może posłużyć św. Jan Paweł II, o którym świadkowie jego życia mówią, że niemal codziennie jeszcze jako arcybiskup Krakowa odprawiał drogę Krzyżową. Dawni jego studenci i współpracownicy na KUL, gdzie przez prawie ćwierć wieku prowadził zajęcia z etyki, wspominają, że w przerwach pomiędzy wykładami, w kościele akademickim, a niekiedy po prostu na korytarzach głównego gmachu (dawnego klasztoru dominikanów), dyskretnie odprawiał swoje nabożeństwo pasyjne. Potem jako papież z wielkim przeżyciem przewodniczył Drodze krzyżowej w rzymskim Koloseum w każdy Wielki Piątek. Szczególnie poruszający był widok, kiedy w Wielki Piątek 2005 r., a więc na tydzień przed swoją śmiercią, ciężko chory Papież, w czasie gdy w Koloseum nabożeństwo to prowadził kard. Joseph Ratzinger, on w swojej kaplicy z czułością przytulał do siebie krucyfiks.

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Najnowsze od ks. prof. Marek Chmielewski


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem