środa, 03 marzec 2021 08:45

Józef – imię o dwóch znaczeniach.

Napisał

W Biblii imię Józef nosiło sześciu mężczyzn. Jeżeli chcemy dogłębniej poznać św. Józefa, cieślę z Nazaretu, musimy sięgnąć do Starego Testamentu. Istotne jest bowiem wyjaśnienie etymologii jego imienia.

Pierwszy to syn Racheli i Jakuba: „A Bóg zlitował się i nad Rachelą; wysłuchał ją Bóg i otworzył jej łono. Gdy więc poczęła i urodziła syna, rzekła: «Zdjął Bóg ze mnie hańbę!». Dając mu zaś imię Józef, westchnęła: «Oby Pan dodał mi jeszcze drugiego syna!»” (Rdz 30, 22-24). Warto zatrzymać się dłużej przy tym tekście i wydarzeniu, aby odkryć właściwy sens imienia Józef.

Zaszyfrowana zapowiedź

Rachela, córka Labana, była ukochaną żoną Jakuba. Długo jednak pozostawała niepłodna. W Starym Testamencie brak potomstwa uważano za dowód na brak Bożego błogosławieństwa. Kobiety bezpłodne czuły się jakby zapomniane przez Boga, odrzucone, niemalże przeklęte. Kiedy jednak po wielu modlitwach Rachela urodziła pierwszego syna, nadała mu imię Jōseph, co się tłumaczy: „Oby Pan dał mi jeszcze drugiego syna”. Józef oznacza więc wdzięczność i pragnienie czegoś więcej – „oby Pan dodał”.

Trzeba w tym miejscu zauważyć, że powyżej zacytowany tekst Biblii Tysiąclecia podpowiada jeszcze jedno znaczenie: „Bóg zdjął hańbę, oddalił zło”. Specjaliści z dziedziny egzegezy tekstu biblijnego sugerują właśnie takie rozumienie tego jakże wyjątkowego imienia. Chyba jako jedyne w Biblii ma ono podwójne znaczenie i wskazuje na podwójne działanie Boga – Józef zapowiada Tego, który oddali zło, hańbę, potępienie, a przyniesie światu zbawienie. Możemy zatem odkryć, że już od początku w tym imieniu zawarte jest przesłanie, a także zaszyfrowana zapowiedź przyjścia Mesjasza.

Opuszczając Stary Testament, spoglądamy teraz na następną osobę w Piśmie Świętym, która nosiła to imię. Jest nią właśnie Józef z Nazaretu, mąż Maryi. W Nowym Testamencie został on wspomniany jedynie 12 razy. Nie świadczy to jednak wcale o jego marginalnej roli w Bożym planie zbawienia.

Następny Józef to krewny Jezusa: „Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda?” (Mt 13, 55).

Imię to nosił również Józef z Arymatei, człowiek cieszący się powagą, uczeń Jezusa. Kolejna postać to Józef, zwany Barsabas, noszący przydomek Justus: „Postawiono dwóch: Józefa, zwanego Barsabą, z przydomkiem Justus, i Macieja” (Dz 1, 23). Ów lewita z Cypru jest ostatnim, który nosił to imię, a przez apostołów nazwany został Barsabas – Syn Pocieszenia.

Kontekst biblijny wskazuje więc, że imię to nosili ludzie wierni Bogu, związani z Chrystusem, noszący znamię Bożego wybrania.

Ks. Piotr Górski

kapłan diecezji kaliskiej. Doktor teologii dogmatycznej na podstawie pracy Udział świętego Józefa w dziele zbawczym Boga. Obecnie administrator parafii Świętego Andrzeja w Tursku


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem