środa, 17 luty 2021 15:25

Cześć dla Imienia Jezus

Napisał

Katechizm Kościoła katolickiego przypomina, że „imię Jezus znajduje się w centrum modlitwy chrześcijańskiej. Wszystkie modlitwy liturgiczne kończą się formułą: «Przez naszego pana Jezusa Chrystusa». Zaś punktem kulminacyjnym modlitwy «Zdrowaś Maryjo» są słowa: «i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus»” (nr 435).

W Biblii, zwłaszcza w Starym Testamencie, imię tożsame jest z osobą. W jakimś sensie dotyka ono samej istoty bytu. Wskazuje na to m.in. innymi fakt, że Bóg objawił własne imię Mojżeszowi, mówiąc: „Jestem, który jestem” (Wj 3, 14), co w hebrajskim zapisie wyrażają cztery spółgłoski, czyli tzw. tetragrammaton w formie JHWH.

Imię Boga w Starym Testamencie

Jednak żaden pobożny Izraelita nie odważył się zwracać tym imieniem do Boga. Używano natomiast zastępczych, przymiotnikowych określeń, np. Najwyższy, Wszechmocny, Przedwieczny. W świetle tradycji semickiej nadanie komuś imienia oznaczało przejęcie nad nim władzy lub wzięcie go w posiadanie, to zaś kłóciło się z poczuciem szacunku wobec Stwórcy.

Kultura starożytnych ludów była naznaczona świadomością potęgi słowa i więzi, jaka zachodzi pomiędzy słowem a tym, co ono oznacza. Dla semitów nazwa była czymś równie realnym i żywym jak rzecz, którą określała. Człowiek Biblii nie odczuwał różnicy między nazwą a rzeczywistością nazywaną, zatem w jego mentalności słowo nie tylko informowało o rzeczy, ale wprost na nią oddziaływało. Słowo miało więc samo w sobie moc kreacyjną – stwarzającą. To oznacza, że sprowadzało błogosławieństwo bądź przekleństwo, pokój albo wojnę, życie lub śmierć. Nigdy nie było pustym dźwiękiem, ale czymś co niejako materializowało świat duchowy.

Bóg, objawiając swoje imię Mojżeszowi na Synaju, ukazał siebie takim, jakim jest w swej Istocie. W takim też sensie należy brać imię Jezus. Z hebrajskiego imię Jeszuach lub Jehoszuah oznacza dosłownie „Jahwe jest zbawieniem”, „Bóg zbawia”. Jak zaznacza Katechizm Kościoła katolickiego, sformułowanie to wyraża zarówno tożsamość, jak i posłanie Jezusa Chrystusa (zob. nr 430), czyli to, że imię Boga jest obecne w Osobie Jego Syna. Dzięki temu imię Jezusa jest jedynym, które przynosi zbawienie (zob. KKK 432).

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem