wtorek, 12 styczeń 2021 15:54

Święci i demony w psychologistycznej ideologii C.G. Junga

Napisał

Życie i działalność osób świętych wzbudza radykalny sprzeciw duchów ciemności. Mniej przeszkadzają one ludziom przeciętnym i letnim katolikom czy też pospolitym i nominalnym chrześcijanom. Za to każdy autentyczny święty jest strasznym zagrożeniem dla świata ciemności, więc trzeba go powstrzymać wszelką możliwą pokusą, zatrzymać jego misję, a nawet zniszczyć za wszelką cenę.

Szatan zniewala wewnętrznie, a czasem nawet atakuje ludzi żyjących w grzechu, ale świętych, zapalczywie, mocno i stale atakuje zewnętrznie, właśnie dlatego że unikają grzechu, że dążą do świętości. To jest zasadnicza różnica. Obecność diabła dokuczała świętemu proboszczowi z Ars Janowi Vianney przez 35 lat, nawet przez fizyczne ataki, trzaskanie drzwiami w nocy, głosy zwierzęce, poruszanie meblami i zasłonami. O tym wszystkim mówi wielu świadków. Słyszał głosy: „Vianney, Vianney, zjadaczu kartofli! Będziemy cię mieli! Jużeśmy cię złapali”. Raz nawet ujrzał diabła w kształcie czarnego warczącego psa przy grobie człowieka, który umarł bez spowiedzi.

Jednego razu jego łóżko stanęło w płomieniach. Relikwia św. Filomeny najwyraźniej wstrzymała rozprzestrzenianie się ognia. „Ten nikczemny diabeł nie mógł złapać ptaka, więc spalił klatkę”, skomentował to ks. Vianney. Zachowało się jego podpalone łóżkom jako swoiste świadectwo.

Zdarzało się wiele razy, że zrzucał proboszcza z jego łóżka albo hałasował tak, że ten nie umiał zmrużyć oka i przez dłuższy czas sypiał po 2 godziny na dobę. Nieraz demony przybierały też postać nietoperza lub szczura i tak pojawiały się w pokoju świętego. Święty Jan Vianney często to komentował: „Diabeł jest głupi, bo się demaskuje. Kiedy szaleje i nie daje mi spać, wiem, że na drugi dzień wydarzy się coś wielkiego, na przykład ktoś po wielu latach przyjdzie do spowiedzi”.

Kiedy w jednej z parafii odbywały się rekolekcje czy misje i zapraszano kapłanów, w tym księdza Jana, na plebanii znowu można było słyszeć straszne odgłosy. Wtedy wielu zbiegało się do miejsca, gdzie odbywały się te szatańskie manifestacje (por. ks. Robert Sadlak, Anioł i demon w życiu proboszcza z Ars, Któż jak Bóg 6-2018).

Święta Gemma Galgani, stygmatyczka włoska, posłyszała pewnego razu słowa pochodzące od Jezusa: „Przygotuj się, córko; na rozkaz Mój szatan wyda ci wojnę i w ten sposób przyłoży rękę do dzieła, które spełnię w Tobie”.

Sama Gemma mówiła o tych zjawiskach: „Dziś, gdy sądziłam, że będę wolna od tego brzydkiego potwora, byłam właśnie przez niego bardzo niepokojona. Szłam na spoczynek, myśląc, iż zasnę spokojnie, tymczasem inaczej się stało. Najpierw zostałam uderzona tak silnie, iż myślałam, że umrę. Zły duch miał postać wielkiego czarnego psa. Położył mi łapy na plecach. Była chwila, że myślałam, iż mi pogruchocze kości. Potem, gdy brałam wodą święconą, wykręcił mi ramię z taką siłą, że upadłam z bólu. Kości były zupełnie wywichnięte, ale Jezus, dotykając, nastawił mi je i uleczył wszystko, co było uszkodzone”.

Niestety, podobne doświadczenia i wizje dzisiaj są zbyt łatwo określone jako forma psychopatologii. Dzieje się to często za sprawą ideologii C.G. Junga, kultywowanej niestety przez wielu katolików.

Ostatnio zmieniany wtorek, 12 styczeń 2021 15:58
ks. Aleksander Posacki SJ

filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • egzorcysta archidiecezji Milwaukee, USA. Założyciel i wykładowca Instytutu „Papieża Leona XIII”, który zajmuje się kompleksowym szkoleniem egzorcystów i kapłanów posługujących modlitwą o uwolnienie

  • historyk i teolog sztuki, autor licznych publikacji oraz recenzji teatralnych i filmowych

  • doktor patrologii, dominikanin, egzorcysta archidiecezji lubelskiej

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem