wtorek, 12 styczeń 2021 15:40

Papież świętości Jan Paweł II

Napisał

Spotykając się z niemiecką Polonią w Moguncji 16 XI 1980 r. Jan Paweł II powiedział: „Tylko ludzie święci mogą budować trwałe pomosty między narodami, bo tylko święci opierają swoje działanie na miłości, na umiłowaniu człowieka, bo budują swoje życie i przyszłość na Bogu”.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej znany historyk i historiozof, twórca oryginalnej koncepcji cywilizacji – Feliks Koneczny († 1949) – opublikował książkę pt. Święci w dziejach narodu polskiego. Gdyby żył, z pewnością do listy świętych, którzy w sposób istotny wpłynęli na losy Polski i świata, dopisałby św. Jana Pawła II. Jeszcze za życia, a tym bardziej po śmierci, temu Papieżowi nadawano różne tytuły, które zarówno podkreślały jego wielkość jak i wyjątkowe zaangażowanie w życie Kościoła i świata. Wśród wielu określeń Jan Paweł II w pełni zasługuje na to, aby nazywać go „Papieżem świętości”. Są po temu dwie racje. Pierwsza to rekordowa liczba beatyfikacji i kanonizacji, jakich dokonał, a druga to oryginalna doktryna na temat świętości.

Święci nie starzeją się nigdy

Papież z Polski beatyfikował i kanonizował więcej osób niż którykolwiek z jego poprzedników. Osobiście przewodniczył 51 obrzędom kanonizacji, w czasie których ogłosił 482 osób świętymi, i przeprowadził 147 obrzędy beatyfikacji, ogłaszając błogosławionymi 1338 osób (w tym 1031 męczenników i 307 wyznawców). W 4 przypadkach wydał dekrety potwierdzające istniejący już kult. Czasem były to zbiorowe kanonizacje czy beatyfikacje. W liczbie wyniesionych do chwały ołtarzy jest duże grono Polaków lub osób związanych z Polską: 9 świętych i 154 błogosławionych (co stanowi 11,5% wszystkich beatyfikowanych). Wiele z tych beatyfikacji czy kanonizacji odbywało się przy okazji podróży apostolskich do poszczególnych krajów.

Wśród wyniesionych do chwały ołtarzy jest wiele takich osób, które żyły w naszych czasach lub których Papież spotkał osobiście. W ten sposób pokazał, że święci nie tylko należą do przeszłości, ale są wśród nas, żyjąc niemal w tych samych uwarunkowaniach społecznych, co my. Dał temu wyraz w jego przemówieniu w Lisieux 2 VI 1980 r.: „Święci właściwie nigdy się nie starzeją i nie «przedawniają ». Stale pozostają świadkami młodości Kościoła. Nigdy nie stają się tylko postaciami z przeszłości, ludźmi jakiegoś «wczoraj». […] zawsze są ludźmi «jutra», ludźmi ewangelicznej przyszłości człowieka i Kościoła, świadkami «świata przyszłego»”.

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Najnowsze od ks. prof. Marek Chmielewski


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem