piątek, 27 listopad 2020 17:35

Smartfony i dzieci. „Ekranowy” konsumpcjonizm

Napisane przez

Pokolenie urodzone po 2000 r. zyskało wiele nazw. W moim odczuciu najbardziej odpowiedni wydaje się termin: „Pokolenie iPhone’a” (ang. iGen), stworzony przez psycholog Jean Marie Twenge. Młodzież nie wyobraża sobie życia bez smartfona, tak jak starsi nie wyobrażają sobie życia bez prądu czy bieżącej wody.

Jednak widok 3-latka hipnotycznie wpatrzonego godzinami w Tik Toka budzi niepokój u części dorosłych. Pamiętamy jeszcze przedszkolaki skaczące w gumę, goniące za piłką czy jedzące piasek. Pamiętamy improwizowane zabawy na podwórku. Teraz coraz powszechniej widać dzieci czy nastolatki bez ruchu wpatrzone w ekran. Młodzi postrzegają to w kategoriach: „Starzy nas nie rozumieją, to inny świat”. Jednak naprawdę dokonała się realna zmiana w sposobie funkcjonowania młodego pokolenia – zmiana biologiczna. Mamy dziś do czynienia z ludźmi wychowywanymi ze smartfonem w ręce, a to niesie określone konsekwencje.

Polskie badania

Polskie badania z 2018 r przeprowadzone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej pokazują, że do czasu Pierwszej Komunii Świętej niemal każde polskie dziecko ma już na własność smartfona. Z kolei inicjacja smartfonowa, połączona z dostępem do Internetu, wypada jeszcze wcześniej – średnio między 5. a 6. rokiem życia. Co więcej, 2% małych Polaków ma na własność smartfon już w wieku 3-4 lat. Jak to w ogóle możliwe?

Smartfon i jego aplikacje są niezwykle intuicyjnymi narzędziami. Nawet niespełna roczne dziecko jest w stanie sprawnie posługiwać się smartfonem, włączając w to surfowanie po Internecie. Przykładem może być 11-miesięczny Aleks, który potrafi włączyć smartfon mamy (odblokowywany prostym wzorkiem, łatwym do maźnięcia przez malucha), kliknąć ikonę YouTube i włączyć ulubioną bajkę, będącą zawsze na wierzchu, bo nikt poza Aleksem nie korzysta z YouTube’a na smartfonie. Następnie bystre dziecko klika, by pominąć reklamy i już ogląda ukochane bajeczki – po kilka godzin, jak rodzice tego nie przerwą.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem