piątek, 27 listopad 2020 17:26

Duchowość pustyni

Napisał

Pustelnicy „przez surowe odsunięcie się od świata, milczenie, samotność, gorliwą modlitwę i pokutę poświęcają swoje życie na chwałę Boga i zbawienie świata” (KKK 920).

Ukazują oni każdemu wewnętrzny aspekt tajemnicy Kościoła, którym jest osobowa bliskość z Chrystusem. Ukryte przed światem życie pustelnika jest milczącym przepowiadaniem Chrystusa, któremu oddał swoje życie, ponieważ jest On dla niego wszystkim. Na tym polega to szczególne powołanie, by na pustyni, właśnie w walce wewnętrznej, znaleźć chwałę Ukrzyżowanego” (KKK 921).

Tęsknota za pustynią

Obserwujemy współcześnie, że wraz z nasilaniem się tendencji konsumistycznych, wzrasta zainteresowanie duchowością pustyni. Wyrazem tego jest coraz większa liczba mężczyzn i kobiet, którzy wybierają życie pustelnicze – jedną z najstarszych form oddania siebie Bogu, jak również poszukiwanie samotności i ciszy w odosobnionych miejscach. Coraz więcej ludzi ze świata biznesu, polityki czy estrady odczuwa naglącą potrzebę ucieczki choćby na kilka dni od tego zabiegania i hałasu, jakie towarzyszą im w życiu zawodowym na co dzień. Oczywiście, nie zawsze jest to z motywów religijnych.

Modne stały się różne formy surwiwalu, czyli sztuki przetrwania na łonie natury poza znaną sobie cywilizacją, a więc bez samochodu, komputera i internetu czy telefonu komórkowego – w całkowitej wolności i niezależności od tego wszystkiego, co jest typowe dla konsumistycznego stylu życia. Powodzeniem cieszą się też rekolekcje lub dni skupienia w absolutnym milczeniu, które są chętnie podejmowanym wyzwaniem w połączeniu z różnego rodzaju postami (np. post Daniela). Ich celem jest nie tylko dobrostan ciała, ale nade wszystko głębokie odrodzenie duchowe.

Ponadto od kilku dekad w Polsce i na świecie obserwuje się zjawisko depopulacji centrów dużych miast na rzecz osiedlania się na wsi czy w lasach, z dala od wielkomiejskiego zgiełku i pośpiechu.

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • historyk sztuki, wykładowca na Politechnice Lubelskiej, rekolekcjonista

  •  

    historyk idei, socjolog, publicysta, redaktor kwartalnika „Christianitas”.

  • kapłan Archidiecezji Warszawskiej, profesor zwyczajny i kierownik Katedry Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, laureat Nagrody Ratzingera 2014

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem