sobota, 05 styczeń 2013 21:49

Wampiryzm energetyczny – nieadaptacyjny schemat zachowań

Napisał
Wampiryzm energetyczny to wrogie „podłączanie się” do drugiej osoby w celu zabierania jej energii życiowej. Są różne rodzaje tych praktyk: od „niewinnej zabawy” do form okultystycznych, mających na celu atakowanie istot żywych, tak aby pozbawić je zasobów energetycznych. Trudno przeanalizować wszystkie odmiany wampiryzmu energetycznego, zatem zasadne jest użycie w tym przypadku generalizacji, by móc wyróżnić istotne psychologiczne mechanizmy wspólne różnym jego formom.

 

W ujęciu wampiryzmu energia jest czymś niewidzialnym, ale obecnym. Stanowią ją m.in. emocje, zdolności poznawcze, struktury mentalne, uczucia, motywacja, zdrowie, zasoby duchowe, osobowość – wszystkie wymiary bytu podmiotowoosobowego. Aby dotrzeć do jej pokładów, pojawia się tendencja do poszerzania swoich zdolności poznawczych z tego, co jest realnie percypowane (dostępne zmysłom), w kierunku percepcji pozazmysłowej. Odczucia emocjonalne stają się tu ważnym aspektem interpretacji świata zewnętrznego, co nierzadko prowadzi do zafałszowania obrazu realności. Zjawisko to występuje, gdy podstawowe procesy poznawcze (odbieranie bodźców, zbieranie informacji, interpretacja, proces decyzyjny, wnioskowanie) nacechowane są nadrzędnie błędami.

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:08
dr Piotr Mamcarz

psycholog, psychoterapeuta, wykładowca KUL

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • absolwentka Karmelitańskiego Instytutu Duchowości (teologia duchowości chrześcijańskiej), autorka publikacji na temat duchowości

  • kapłan diecezji Lamego w Portugalii, wykładowca teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie.

  • doktor teologii
    moralnej, katechetka

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions