środa, 01 lipiec 2020 14:27

Piękno w życiu duchowym

Napisał

W Katechizmie Kościoła katolickiego (nr 32) znajdujemy wymowne słowa św. Augustyna: „Zapytaj piękno ziemi, morza, powietrza, które rozprzestrzenia się i rozprasza; zapytaj piękno nieba… zapytaj wszystko, co istnieje. Wszystko odpowie ci: Spójrz i zauważ, jakie to piękne. Piękno tego, co istnieje, jest jakby wyznaniem. Kto uczynił całe to piękno poddane zmianom, jeśli nie Piękny, nie podlegający żadnej zmianie?” (Sermones, 241, 2: PL 38, 1134).

Współczesna teologia, a wraz z nią duszpasterstwo i duchowość, bardziej troszczą się o ukazywanie prawdy o Bogu, człowieku i świecie, aniżeli o piękno, które naprowadza na tajemnicę Boga. Wiele uwagi przywiązuje się do określania, co jest dobre a co złe, i do tego, jak należy żyć, aby nie uchybić godności dziecka Bożego.

Z brakiem elementarnej estetyki mamy do czynienia także w przestrzeni publicznej, o czym świadczą śmieci walające się po ulicach i chodnikach, trawniki i piaskownice pełne psich odchodów, wulgarne napisy na elewacjach budynków itd. Jeśli zaś chodzi o media publiczne, zwłaszcza najpopularniejsze kanały telewizyjne, to epatują widzów pornografią, wulgarnością i zwykłym prostactwem słów oraz zachowań. To z kolei utrwala sposób bycia wielu Polaków – niestety – coraz częściej bardzo młodych, którzy już nie potrafią poprawnie wypowiedzieć jednego zdania bez wulgaryzmu…

Piękno Boga i stworzeń

Czy jednak prawda o Bogu i troska o moralne dobro są w stanie pociągnąć współczesnego człowieka, jeśli nie objawią mu swojego piękna? Szwajcarski teolog Hans Urs von Balthasar († 1988), któremu we współczesnej teologii zawdzięczamy dowartościowanie kategorii piękna, w jednym ze swoich dzieł stwierdził, że „piękno jako niepojęty blask otacza podwójną gwiazdę prawdy i dobra oraz ich nierozerwalne odniesienie do siebie” (Chwała. Estetyka teologiczna, Kraków 2008, s. 16). Widzialne piękno stworzeń pozwala więc odkrywać niewidzialne Piękno Boga. Przypomina o tym Katechizm Kościoła katolickiego, w którym czytamy, że „piękno stworzenia jest odbiciem nieskończonego piękna Stwórcy” (nr 341).

Skoro Bóg, jako Miłość (por. 1 J 4, 8. 16), Prawda i Mądrość  stwarzająca cały wszechświat, jest także niestworzonym i nieskończonym Pięknem, to „trzeba nieustannie kontemplować piękno Ojca i nasycać nim naszą duszę” (KKK 2784).

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • psycholog o specjalizacji wychowawczej i sportowej, publicystka, autorka książki „Psychologia jak religia. Religia jak psychologia”

  • doktor teologii, wieloletnia misjonarka w Libii, archiwistka Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi

  • teolog dogmatyk, personalista

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem