sobota, 05 styczeń 2013 21:35

Jezus Egzorcysta

Jezus uzdrawia Jezus uzdrawia Gustaw Dore

Chrystus demaskuje „księcia tego świata”, by go ostatecznie pokonać. Objawia się w zdumiewający sposób jako mający władzę nad żywiołami natury (4, 35-41), nad demonami (5, 1-20), nad chorobami i śmiercią (5, 21-43), a jednak nawet te niezwykłe znaki nie odbierają ludziom możliwości wyboru: uwierzyć w Niego lub Go od rzucić. 

 

Scenerię opisywanego wydarzenia tworzy pogański Dekapol, rozciągający się na wschód od Jeziora Galilejskiego – kraina świń i demonów, nieczysta i przeklęta. Opętany człowiek wybiega Jezusowi naprzeciw, a demon zostaje zmuszony do ujawnienia się, podobnie jak podczas pierwszego wystąpienia Jezusa w Kafarnaum (Mk 1, 21-24). Sama Jego obecność jest dla złego ducha nieznośną torturą. W świetle obu paralelnych tekstów widzimy jasno, że wyzwolenia z niewoli diabła potrzebują zarówno Żydzi, jak i poganie. Może je dać tylko Jezus.

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:08

Najnowsze od ks. Józef Maciąg

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  •  

    historyk idei, socjolog, publicysta, redaktor kwartalnika „Christianitas”.

  • Pokazujemy chrześcijaństwo w kontekście różnych duchowych doświadczeń. W programie poruszane są m.in. takie tematy jak uzdrowienia, opętania i egzorcyzmy, spotkania z aniołami, proroctwa, sny i wizje oraz inne doświadczenia realności i bliskości Boga. Strona internetowa programu

  • doktor teologii
    moralnej, katechetka

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions