wtorek, 31 marzec 2020 12:09

Błogosławieństwo w Biblii

Napisał

W zbiorze teologicznych pojęć biblijnych znajdujemy takie, które ze szczególną wyrazistością zapisały się w życiu Narodu Wybranego, w świadomości czytelników Pisma Świętego oraz w języku religijnym Kościoła. Powodem tego jest nie tylko częstotliwość ich występowania w Biblii, ale też ładunek teologiczny, jaki ze sobą niosą. Z pewnością jednym z takich słów jest „błogosławieństwo”.

Trudno zdefiniować błogosławieństwo biblijne. Ogólnie można powiedzieć, że jest to modlitwa o przychylność Boga dla kogoś, o skierowanie Jego dobroczynnej mocy na człowieka. Dokonywało się to za pomocą określonych, choć niekiedy spontanicznych formuł słownych, którym mogły towarzyszyć odpowiednie gesty (np. wkładanie lub wznoszenie rąk) albo atrybuty o szczególnej symbolice (np. woda, która sama w sobie jest błogosławieństwem). Podmiotem i źródłem błogosławieństwa jest zawsze Bóg – nawet jeśli błogosławieństwa udzielał człowiek, czynił to w imieniu Boga. Spotykamy się również z sytuacją, w której to człowiek błogosławi Boga, wyrażając Mu swoją wdzięczność.

Praktyka błogosławieństwa w Biblii

Błogosławieństwa w zasadzie mógł udzielać każdy człowiek, najczęściej jednak czyniły to osoby do tego upoważnione. Do ich grona na pierwszym miejscu należał kapłan, następnie ojciec rodziny. Szczególne znaczenie posiadało błogosławieństwo udzielane w miejscu świętym. W najstarszej przeszłości dziejów biblijnych udzielanie błogosławieństwa polegało przeważnie na życzeniu dóbr ziemskich: urodzaju, długiego i bogatego życia, licznego potomstwa, posiadania własnej ziemi. Przykład stanowi błogosławieństwo udzielone przez patriarchę Izaaka swojemu synowi Jakubowi: „Niech Bóg da ci rosę z nieba i żyzną ziemię, obfitość zboża i moszczu” (Rdz 27, 28).

Z biegiem czasu cel błogosławieństwa ulegał teologicznej sublimacji. Błogosławieństwo uwzględniało takie wartości jak Boża troska i opieka w życiu, ale ciągle jeszcze dominowały w nim wartości doczesne. Dopiero w okresie judaizmu, a więc w czasach przyległych do okresu Nowego Testamentu, przedmiotem błogosławieństwa stają się dobra duchowe i eschatologiczne, takie jak wieczna mądrość czy wieczny pokój.

Ks. dr Adam Dynak

kapłan diecezji tarnowskiej, doktor nauk teologicznych w zakresie biblistyki


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem