wtorek, 31 marzec 2020 12:07

Neron w Bajach

Napisał

Czasami świat sztuki wdziera się do świata mediów, ale istnieje potrzeba, aby taka informacja miała posmak bądź to skandalu, bądź to sensacji. Możemy się na przykład dowiedzieć, że krytycy sztuki nie rozpoznali obrazu namalowanego przez pawiana albo że na strychu (lub w piwnicy) odkryto arcydzieło warte miliony.

Do takiej grupy informacji należą także te – naprawdę radujące serce i duszę – które mówią o ponownym odkryciu malowideł lub rzeźb zaginionych w czasie wojennej zawieruchy. I oto już w tym roku, przez media przewinęła się sensacyjna wiadomość, że w jednym z warszawskich domów aukcyjnych wystawiano na sprzedaż obraz Jana Styki Neron w Baiae. Nie byłoby to jeszcze frapujące, gdyby nie fakt, że malowidło to znajduje się w bazie strat wojennych, co zaalarmowało urzędników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gdyby do sprzedaży doszło, to nabywca mógłby zapłacić kwotę zbliżającą się do pół miliona złotych, i obraz znalazłby się w zbiorach prywatnych. Jak do tego doszło, że dzieło zaginione w czasie wojny z prywatnych zbiorów pojawiło się na rynku, wyjaśni prokuratura i ministerstwo kultury.

Przeklęty władca

Dzieło zapewne stanowi jedną z malowanych przez Stykę ilustracji do noblowskiej  powieści Henryka Sienkiewicza Quo Vadis. Przedstawia ono rzymskiego imperatora siedzącego na tronie. Postać władcy, odzianego w biały chiton i szkarłatny płaszcz, zwrócona jest w lewą stronę obrazu. Spoczywa na białym – jakby wykonanym z marmuru – tronie, pomiędzy dwoma udatnie wyrzeźbionymi gryfami. U stóp monarchy znajduje się tygrys.

Malarz, niewątpliwie jeden z rzetelniejszych rzemieślników malarskiego fachu, starał się przede wszystkim umożliwić widzom natychmiastowe rozpoznanie malowanej postaci oraz „wejście” w nastój całej kompozycji.

Juliusz Gałkowski

historyk sztuki, publicysta, bloger


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem