wtorek, 31 marzec 2020 12:02

Woda święcona

Napisał

W Katechizmie Kościoła katolickiego czytamy, że „od początku świata woda, zwyczajne i przedziwne stworzenie, jest źródłem życia i płodności. Pismo Święte widzi ją «osłoniętą» przez Ducha Świętego” (nr 1218).

Kto codziennie, myjąc ręce (nie tylko w obawie przed koronawirusem), zastanawia się, że dosłownie dotyka tajemnicy?; że zanurza dłonie w przestrzeń pramaterii, z której w akcie stworzenia wyłoniła się ziemia i wszystkie istoty żywe?

Znaczenie wody

W Księdze Rodzaju czytamy bowiem, że po tym, jak Bóg stworzył niebo i ziemię, nad bezmiarem wód zalegała ciemność, „a duch Boży unosił się nad wodami” (1, 2). Dopiero gdy Stwórca oddzielił wody pod sklepieniem nieba od tych, które były nad nim, mogło zaistnieć życie na ziemi.

Organizmy żywe w przeważającej części składają się z wody, dlatego bez niej życie biologiczne nie przetrwa. W płynach płodowych, zaczyna się życie i rozwija, także życie człowieka. Nie bez racji woda jest więc symbolem życia. Apokalipsa określa ją jako „wodę życia” (por. Ap 21, 6; 22, 1. 17). Jest ona przede wszystkim źródłem i potęgą życia. Bez niej ziemia jest wysuszoną pustynią, krainą głodu i pragnienia; bez niej wszystko zamiera i niszczeje. Woda towarzyszy nam dosłownie na każdym kroku, jest tajemniczym żywiołem, prostym w swym składzie. Gdy jest czysta, jest bezbarwna, bez smaku, obojętna. Woda jest elementem oczyszczającym z brudu ciało człowieka oraz używane przez niego przedmioty. Jednak zatruta może podstępnie niszczyć wszelkie życie.

Jest „pokorna”, skromna i bezpretensjonalna, jak gdyby sama przez się nic nie znaczyła, a jednocześnie jest wszechobecna i co chwilę potrzebna. Nie broni się, gdy jest marnotrawiona, zatruwana, albo wykorzystywana przeciwko życiu. Poddaje się woli człowieka i służy mu bezwarunkowo. Odpowiednio się nią posługując, na przykład przez spiętrzanie, człowiek może wykorzystać jej ogromną energię. Może też użyć jej do pokonania innego tajemniczego żywiołu, jakim jest ogień.

Jednak woda potrafi być groźna i niebezpieczna, szczególnie wtedy gdy jest jej dużo. Wobec ulewy, powodzi czy tsunami człowiek jest bezsilny, nierzadko stając się bezbronną ofiarą. Wody mórz i oceanów są przepastne, niebezpieczne i bezwzględne wobec ziemi, a tym bardziej wobec słabego człowieka.

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

 • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
 • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
 • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
 • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

 • redaktor naczelny
  czasopisma „Królowa
  Różańca Świętego”

 • psycholog o specjalizacji wychowawczej i sportowej, publicystka, autorka książki „Psychologia jak religia. Religia jak psychologia”

 • kapłan diecezji Lamego w Portugalii, wykładowca teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie.

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem