poniedziałek, 03 luty 2020 20:25

Różaniec „szkołą Maryi”

Napisał

W liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae (z 16 X 2002) św. Jan Paweł II kilkakrotnie różaniec nazywa „szkołą Maryi”, w której Ona sama wprowadza „w kontemplację piękna oblicza Chrystusa i w doświadczenie głębi Jego miłości” (nr 1; por. nr 14).

Jest to szkoła głębokiego życia duchowego, w której wychowało się wielu świętych, nierzadko osiągając szczyty mistycznego zjednoczenia z Bogiem.

Maryja prosi, by odmawiać różaniec

Nie trudno zauważyć, że niemal we wszystkich objawieniach maryjnych (mariofaniach) XIX i XX wieku, tych zatwierdzonych przez Kościół i niezatwierdzonych, Maryja prosi – albo wręcz nakazuje – by odmawiać różaniec. Jeżeli ludzie będą wiernie praktykować tę modlitwę, wówczas – według zapewnień Matki Bożej – zostanie ocalona wiara i oddalone wojny, kataklizmy i inne nieszczęścia, jakie Boża Opatrzność dopuszcza, czy to dla nawrócenia, czy dla ukarania ludzi. Tak było między innymi w Lourdes (1858) i w Fatimie (1917), jak również w Gietrzwałdzie (1877).

O potędze modlitwy różańcowej świadczy szereg wydarzeń historycznych. Jednym z nich było spektakularne zwycięstwo floty chrześcijańskiej nad kilkakrotnie większą flotą turecką. Zanim doszło do bitwy morskiej na Morzu Jońskim pod Lepanto rankiem 7 X 1571 roku, która na ponad sto lat powtrzymała inwazję muzułmanów do Europy, papież św. Pius V, dominikanin, wezwał wszystkich wierzących do modlitwy na różańcu o ocalenie Starego Kontynentu.

Na pamiątkę tego zwycięstwa w 1573 r. ustanowił on w całym Kościele święto Matki Bożej Różańcowej, obchodzone obecnie 7 października. Nie inaczej było sto lat później, kiedy ponownie żywioł muzułmański próbował podbić Europę. Zanim doszło do sławnej wiktorii wiedeńskiej w 1683 r., cały katolicki świat modlił się na różańcu o ocalenie wiary i kultury europejskiej. Zarówno w oblężonym Wiedniu, jak i w wielu miastach Europy bez przerwy modlono się, wzywając pomocy Matki Bożej, między innymi w Krakowie odbywały się specjalne procesje pokutno-różańcowe. Na pamiątkę zwycięstwa pod Wiedniem papież Innocenty XI ustanowił dzień 12 września świętem ku czci Imienia Maryi. Podobnie Cud nad Wisłą sprzed stu laty, który uchronił Polskę i Europę przed zalewem bolszewizmu, został wymodlony na różańcu, zarówno w Warszawie, na Jasnej Górze, jak i w całej Polsce.

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem