poniedziałek, 30 grudzień 2019 14:19

Chrześcijanin wobec Antychrysta

Napisał

Oczekując nastania Królestwa Niebieskiego, doświadczamy obecności ogromu zła. Jednak jego podstawowa moc została rozgromiona przez Jezusa Chrystusa. Rządzący tym światem wie doskonale, że jego ostateczna klęska jest przesądzona.

Na przełomie XIX i XX w. w Kościele miało miejsce wydarzenie, które przynagliło ówczesnego papieża Leona XIII do wezwania do modlitw w obronie świata przed zakusami szatana.

Wizja papieża Leona XIII

W szóstym roku pontyfikatu Leona XIII, 13 października 1884 r., po zakończeniu Mszy Świętej w prywatnej kaplicy, doznał wizji ekstatycznej. Ojciec Święty zatrzymał się u stóp ołtarza, jakby znieruchomiał. Był bardzo zmieniony na twarzy. Zapytany później o przyczynę tego zachowania, opowiedział, że w wizji usłyszał głos, jakby rozmowę szatana z Chrystusem. Z jednej strony tabernakulum wydobywał się charczący, nieprzyjemny głos szatana. Ze środka tabernakulum usłyszał miły i łagodny głos Chrystusa. Rozmowa sprowadzała się do przestrogi szatana: „Mogę zniszczyć Twój Kościół”, na co Jezus powiedział: „Spróbuj tego dokonać”. Szatan w odpowiedzi zauważył: „Potrzebuję na to czasu. Wybieram wiek XX, potrzebuję na to 70, a może 100 lat”. Jezus wyraził zgodę na tę próbę, by trwała ona 100 lat, i mówił: „Dam swoim wiernym siłę i moc do wytrwania”. Po tej rozmowie Leon XIII pospiesznie, bez rozbierania się w zakrystii z szat liturgicznych, udał się do swojego prywatnego gabinetu i osobiście napisał modlitwę do św. Michała Archanioła

„Święty Michale, Archaniele, broń nas w walce. Przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Niech mu rozkaże Bóg, pokornie prosimy, a Ty, Książę wojska niebieskiego, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz krążą po świecie, mocą Bożą strąć do piekła. Amen”.

Papież przywołał sekretarza Kongregacji Rytów i polecił mu wydrukować i przesłać tekst tej modlitwy do wszystkich biskupów diecezjalnych na świecie. Nakazał odmawiać ją w całym Kościele (do końca świata) po każdej cichej Mszy Świętej wraz z modlitwą do Matki Bożej. Wszystkim, którzy odmówią tę modlitwę, udzielił odpustu. W ten sposób przekonanie Papieża o zagrożeniu Kościoła przez szatana wyzwoliło spontanicznie potrzebę modlitwy. Leon XIII dał też przykład wszystkim wierzącym natychmiastowej i najprostszej reakcji na zagrożenie złem, w tym także duchem Antychrysta.

Najnowsze od ks, prof. dr hab. Andrzej Zwoliński

2 komentarzy

 • Link do komentarza PI. Grembowicz środa, 15 styczeń 2020 17:00 napisane przez PI. Grembowicz

  "Dla chrześcijanina punktem odniesienia ma być dobro a nie zło." (zasłyszane w konfesjonale).

  Raportuj
 • Link do komentarza PI. Grembowicz środa, 15 styczeń 2020 12:23 napisane przez PI. Grembowicz

  Z diabłem lepiej nie zaczynać (jest silniejszy, może wygrać); więc najlepszy sposób na niego to go, pardon, mieć gdzieś.

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

 • doktor teologii
  moralnej, katechetka

 • kapłan diecezji Lamego w Portugalii, wykładowca teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie.

 • dyrektor Komitetu Duszpasterskiego PCS, kurator wystawy Całunu przy Sanktuarium św. Jana Pawła II, lider krakowskiej wspólnoty Koinonia, politolog i publicysta

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions