poniedziałek, 30 grudzień 2019 14:16

Szatan w życiu duchowym

Napisał

W Katechizmie Kościoła katolickiego, czytamy, że choć działanie szatana w świecie przez nienawiść do Boga i Kościoła „powoduje wielkie szkody – natury duchowej, a pośrednio nawet natury fizycznej – dla każdego człowieka i dla społeczeństwa”, to jednak „działanie to jest dopuszczone przez Opatrzność Bożą, która z mocą i zarazem łagodnością kieruje historią człowieka i świata” (nr 395).

Katechizm zaznacza ponadto, że dopuszczenie przez Boga działania Szatana jest wielką tajemnicą.

Niezmordowany przeciwnik Boga i człowieka

Diabeł oraz towarzyszące mu demony, jako upadłe anioły, odrzucili w sposób wolny służbę Bożą i usiłują wciągnąć każdego człowieka w swój bunt przeciw Bogu (por. KKK 414), a w konsekwencji doprowadzić do wiecznego potępienia. Z tej racji ich działanie dotyczy przede wszystkim sfery duchowej. Działają także na fizyczną sferę człowieka, aby w ten sposób pośrednio zniewalać go duchowo.

O takim wpływie złego ducha na życie duchowe wspominają w swoich zapiskach niemal wszyscy  święci i błogosławieni. Ten, który jest Antychrystem, czyli zadeklarowanym i radykalnym przeciwnikiem Jezusa Chrystusa – jedynego Zbawiciela człowieka, szczególnie agresywnie działa na tych, którzy z coraz większą determinacją podążają za Chrystusem, uświęcają się i pragną zbawienia. Im bardziej ktoś postępuje w życiu duchowym, tym powinien spodziewać się zacieklejszych ataków Złego. Jeżeli diabeł w swej pysze ośmielił się wystawiać nawet Chrystusa Pana na próbę, aby odwieść Go od zbawczej misji (por. Mt 4, 1-11), to o ileż bardziej do końca świata będzie atakował ludzi, aby przeszkodzić w zjednoczeniu z Bogiem i udaremnić wieczne zbawienie (por. Ap 12, 17). Ta jego nienawiść do wszystkiego co Boże wpisana jest w jego naturę jako Antychrysta, czyli radykalnego przeciwnika Boga.

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions