niedziela, 03 luty 2013 19:54

Krzyż – zwycięstwo stało się faktem

Napisał

Krzyż to jeden z najpopularniejszych znaków religijnych, który w różnych postaciach występuje również poza chrześcijaństwem. Na przykład w hieroglificznym piśmie starożytnego Egiptu oznaczał on życie. Jednak z chwilą, gdy Jezus Chrystus dokonał dzieła Odkupienia przez śmierć krzyżową, dwie przecinające się belki: pionowa i pozioma stały się dla chrześcijan jednoznacznym symbolem wskazującym na Jego zbawczą mękę.

 

Krzyż jest także znakiem wspólnoty Kościoła świętego. Z tej racji każde przeżegnanie się, noszenie go na piersiach czy umieszczanie w zasięgu wzroku, jak również naznaczenie kogoś krzyżem, zwłaszcza podczas Chrztu świętego, oznacza wszczepienie chrześcijanina w Chrystusa i Jego Kościół. Ponadto – jak uczy Katechizm Kościoła Katolickiego – podczas Chrztu wszystkim odrodzonym w Chrystusie znak krzyża nadaje królewską godność… (nr 786) ze względu na Chrystusa-Króla. Jest to więc wyraz całkowitej przynależności ochrzczonego do Pana i oddania się Mu. W innym miejscu czytamy, że znak krzyża na początku celebracji sakramentu Chrztu wyciska pieczęć Chrystusa na tym, który ma do Niego należeć, i oznacza łaskę odkupienia, jaką On nabył dla nas przez swój Krzyż (nr 1235).

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:08
ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Najnowsze od ks. prof. Marek Chmielewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Wydawca "Miesięcznika Egzorcysta", prezes Zarządu wydawnictwa Monumen. Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. 

  • filozof, wydawca, publicysta, autor ponad 50 książek. Zajmuje się zagrożeniami dla człowieka, wiary, Kościoła i Polski. Prowadzi też Akademię Dobrych Manier

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions