niedziela, 03 luty 2013 19:41

Pierścień atlantów - talizman, amulet czy znak Bestii?

Napisał
Pierścień Atlantów jest formą fetyszu o rzekomych funkcjach obronnych (amulet), jak też przynoszących szczęście (talizman). Jest inicjacyjnym symbolem duchowej przynależności, intymnego wtajemniczenia i zależności od sił obcych Bogu, co umieszcza go w kontekście bałwochwalczym ze wszystkimi jego konsekwencjami, jak np. biblijne „przekleństwo”, możliwość zniewoleń demonicznych, nieszczęścia życiowe.

 

„Zagrożenie duchowe” wynika z symbolicznego odwołania się (i przywoływania) do określonej tradycji duchowej ezoteryczno-okultystycznej. Jeszcze większe zagrożenie pojawia się wtedy, gdy ten fetysz jest traktowany jako znak apokaliptycznej Bestii, związanej z działalnością Antychrysta w czasach ostatecznych. 

 

Dla chrześcijanina w każdym z tych przypadków, niezależnie od interpretacji – ma miejsce religijna zdrada i obrażanie Boga żywego, ale też jest możliwe coś więcej: „kontrinicjacja” lub „inicjacja lucyferyczna”, która oznacza mniej lub bardziej poważne, choć nierzadko permanentne, zaprzeczanie własnej „inicjacji chrzcielnej”, co może być niebezpieczne dla zbawienia wiecznego. Niechybnie przyciągnie zwodnicze i niszczące siły Zła, które są bardzo zainteresowane tym, by człowiek zagubił właściwą drogę do wieczności.

 

Odwołanie do tradycji ezoterycznej Legenda Atlantydy jest fundamentem ideologicznym, na którym opierają się wszystkie tajne towarzystwa. Ale czy tylko o legendę chodzi? Uderzają ce są bowiem podobieństwa między zagładą Atlantydy a biblijną opowieścią o Noem i potopie. Wizja biblijna zgadza się w wielu ważnych szczegółach z wizją Platona, który wprowadza temat Atlantydy do kultury zachodniej. Tę zgodność potwierdza Ignatius Donnelly, wybitny autorytet w sprawach Atlantydy. Wydaje się, że tu chodzi o to samo wydarzenie, ujęte nie tylko z różnej, ale symetrycznie przeciwstawnej perspektywy. Z biblijnego punktu widzenia zniszczenie Atlantydy przez potop było koniecznością, ponieważ jej mieszkańcy ulegli duchowemu i moralnemu zepsuciu, o czym pisał również Platon.

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:07
ks. Aleksander Posacki SJ

filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Dyrektor Instytutu Teologii Dogmatycznej KUL

  • Adiunkt w Zakładzie Wspomagania i Analizy Decyzji, SGH w Warszawie. Specjalizuje się w teorii decyzji i teorii gier

  • monfortanin, rekolekcjonista, katecheta, kapelan w Akademii Wojskowej w Zagrzebiu. Posługuje w Legionie Maryi. Koordynator archidiecezjalny Odnowy w Duchu Świętym w Częstochowie

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem