czwartek, 05 grudzień 2019 15:44

Radosne oczekiwanie. Jak obchodzić adwent?

Napisał
Jak obchodzić adwent Jak obchodzić adwent

Na początku grudnia rozpoczyna się adwent, okres bardzo ważny dla katolików, przygotowujących się do obchodów Bożego Narodzenia. W dzisiejszych czasach święto to nie jest zarezerwowane wyłącznie dla osób wierzących, zostało bowiem mocno skomercjalizowane. Jest to duże wyzwanie dla katolików, którzy powinni wówczas bardziej skupiać się na godnym oczekiwaniu rocznicy narodzin Jezusa, zamiast na robieniu zakupów. W jaki sposób powinniśmy obchodzić adwent?

Adwent - definicja i historia

Już sama nazwa tego okresu liturgicznego podpowiada nam jego definicję. Słowo adwent pochodzi z łacińskiego adventus, oznaczającego przyjście, jest to bowiem czas oczekiwania na powrót Jezusa Chrystusa. W trakcie odmawiania liturgii adwentowych, często wspominany jest fragment listu do Rzymian, w którym św. Paweł stwierdza, że: „Teraz nadeszła dla nas godzina powstania ze snu. Teraz bowiem zbawienie bliżej jest nas niż wtedy, gdyśmy uwierzyli. Noc się posunęła, a dzień się przybliżył. Odrzućmy więc uczynki ciemności, a przyobleczmy się w zbroję światła.” Okres adwentu rozpoczyna się w czwartą niedzielę poprzedzającą 24 grudnia. Jest to radosny i doniosły czas, który powinien być przez nas odpowiednio respektowany.

Początki obchodów adwentu w kościele katolickim sięgają II połowy IV wieku, kiedy to pojawił się na terenach obecnej Hiszpanii oraz Galicji. Był on wówczas uznawany za okres pokuty i ascezy. W VI wieku tradycja ta dotarła do Rzymu, gdzie przybrała formę radosnego oczekiwania, jaką znamy obecnie. Papież Grzegorz Wielki ujednolicił liturgię adwentową, określając jej ramy czasowe i sposób obrzędu.

Poranna msza roratna

W kościele katolickim jednym z ważniejszych elementów obchodów adwentu jest uczestnictwo w roratach. Jest to specjalny rodzaj mszy świętej, która rozpoczyna się z samego rana (dawniej o wschodzie słońca), w każdą z czterech niedziel poprzedzających święto Bożego Narodzenia. Jest ona odprawiana ku czci Maryi, matki Jezusa Chrystusa. W trakcie audycji generalnej dnia 18 grudnia 2002 roku, Jan Paweł II przypomina, że "Maryja (...) jasnym światłem oświeca naszą drogę i jest dla nas najwznioślejszym wzorem do naśladowania". Ważnym elementem mszy jest roratka, specjalny rodzaj świecy ozdobionej mirtem, zapalanej w pobliżu ołtarza w trakcie modlitwy. Roratka jest symbolem Maryi, jutrzenki zapowiadającej nadejście światła pod postacią Jezusa. W czasie adwentu kościół jest dodatkowo przystrajany wieńcami z czterema świecami, które oznaczają 4 niedziele adwentowe. Duchowni odprawiający roraty mają na sobie specjalny rodzaj szat zarezerwowanych na ten okres liturgiczny. Stroje mają kolor fioletowy, który oznacza nieustanną walkę naszej duszy z ciałem. Kolor powstał z połączenia barwy błękitnej i czerwonej, symbolizujących kolejno duchowość oraz cielesność. W III niedzielę adwentu obowiązuje specjalny rodzaj szaty liturgicznej, która ma z kolei barwę różową, oznaczającą zwycięstwo światła i bliskość Jezusa Chrystusa.

Podział adwentu na dwa okresy

Ten specjalny okres liturgiczny podzielony jest na dwie części, każda z nich posiada swoje rytuały oraz symbole. Od początku adwentu aż do 16 grudnia katolicy skupiają się przede wszystkim na wyczekiwaniu powtórnego przyjścia Jezusa Chrystusa, które zapowiada koniec świata, a tym samym Sąd Ostateczny. Na mszy rotacyjnej odczytywane są odpowiednie ustępy z Biblii, omawiające to wydarzenie. Drugi okres adwentu trwa od 17 do 24 grudnia i jest poświęcony bezpośrednim przygotowaniom do święta Bożego Narodzenia.

Obchody adwentu w praktyce

Poza uczestnictwem w mszach roratnych również powinniśmy pamiętać o godnym obchodzeniu adwentu. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że wiele elementów, które nierozerwalnie kojarzą się z Bożym Narodzeniem, nie ma zbyt wiele wspólnego z tradycją katolicką. Dużą popularnością cieszy się kalendarz adwentowy, który został wymyślony przez protestantów, zatem nie koniecznie powinni z niego korzystać katolicy. Dotyczy to także postaci świętego Mikołaja, spopularyzowanej przez firmę Coca Cola. Oczywiście nie trzeba odmawiać sobie lub swoim dzieciom takich atrakcji, jednak należy zachować umiar.

Adwent to bardzo ważny okres liturgiczny, który został wprowadzony razem z obchodami święta Bożego Narodzenia w IV wieku. Jako katolicy powinniśmy w tym czasie uczestniczyć w mszach rotarnych, symbolizujących wyczekiwanie na Zbawiciela. W dzisiejszych czasach tradycja zostaje coraz bardziej wypierana przez komercyjną formę Bożego Narodzenia, do której należy podchodzić z dystansem. Jako wierni powinniśmy skupić się przede wszystkim na prawdziwym znaczeniu adwentu.


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • fizyk, filozof nauki, członek Science and Religion Forum oraz The British Society for the History of Science

  • teolog duchowości, dyrektor Instytutu Duchowości Carmelitanum w Poznaniu

  • emerytowana profesor socjologii na Uniwersytecie w Teramo i na Papieskich Uniwersytetach w Rzymie i Puebla w Meksyku. Zajmuje się personalizmem, głównie duchowością mężczyzny i kobiety

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem