niedziela, 03 luty 2013 19:16

Władza nad demonami

Napisał
zesłanie Ducha Świętego zesłanie Ducha Świętego Duccio

Niewiele jest w dzisiejszej kulturze słów tak wieloznacznych jak wyraz „duch”. Określa się nim zarówno Boga, jak i najgłębszy wymiar człowieka, a także wszystko to, co niewidzialne w opozycji do materii czy ciała, a w końcu nawet samego Szatana. By móc zrozumieć sens, w jakim używa się tego słowa, trzeba posłużyć się dodatkowym określeniem – „święty”, „ludzki” czy w końcu „zły”, „nieczysty”.

 

Dlaczego zarówno Boga, jak i Szatana określa się terminem „duch”? Ponieważ tak Trójca Święta, jak i aniołowie (zarówno ci święci – wierni Bogu, jak i upadli) są istotami duchowymi, niematerialnymi. My, ludzie, mamy dwa wymiary – duchowy i materialny. Natomiast wszystkie istoty, które mają tylko wymiar duchowy, są właśnie duchami. Oczywiście istnieje nieskończona różnica pomiędzy Trójcą Świętą a stworzonymi przez Nią aniołami. Bóg jest istotą nieskończoną, w pełni świętą (a zatem całkowicie „inną” od wszystkiego, co stworzone), wszechmogącą i wszechwiedzącą. Natomiast aniołowie, będąc jedynie stworzeniami, są skończeni i zależni od swojego Stwórcy, który nieustannie podtrzymuje ich istnienie.

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:07
O. Wit Chlondowski

doktor teologii dogmatycznej KUL


Drodzy Czytelnicy,

okladka E099 1120

wspierajmy się nawzajem w tym trudnym czasie! Temat nowego numeru „Miesięcznika Egzorcysta to Śmierć - brama do życia. Zakupów możesz dokonać w naszej księgarni internetowej MONUMEN.PL

Polecamy

  • najnowszy numer „Miesięcznika Egzorcysta”, również w wersji cyfrowej.
  • prenumeratę „Miesięcznika Egzorcysta” w wersji papierowej lub cyfrowej
  • duży wybór książek oraz archiwalne numery miesięcznika, także w wersji cyfrowej oraz
  • dewocjonalia.

Nie musisz wychodzić z domu. „Miesięcznik Egzorcysta” i książki prześlemy na Twój adres.

Bądźmy razem

Zespół „Miesięcznika Egzorcysta”

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • teolog duchowości, dyrektor Instytutu Duchowości Carmelitanum w Poznaniu

  • specjalizuje się w duchowości karmelitańskiej, szczególnie w dziełach św. Teresy od Jezusa jako współtłumacz i komentator poprzez konferencje, rekolekcje i wykłady.

  • monfortanin, rekolekcjonista, katecheta, kapelan w Akademii Wojskowej w Zagrzebiu. Posługuje w Legionie Maryi. Koordynator archidiecezjalny Odnowy w Duchu Świętym w Częstochowie

Już 67 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem