czwartek, 31 październik 2019 16:33

„Umieram, bo nie umieram”

Napisał

Pragnienie śmierci, aby na zawsze żyć z Bogiem, może zrodzić się jedynie w sercu mistyka, czyli kogoś, kto we współpracy z łaską Bożą osiąga wysoki stopień życia duchowego. Dzięki temu już tu na ziemi doświadcza realnego, choć niewidzialnego zjednoczenia z Chrystusem.

Dla człowieka przywiązanego do życia doczesnego, dla którego horyzontem jest tylko to, co tu i teraz, cytowane poniżej wyznanie najwybitniejszych mistyków hiszpańskich i Doktorów Kościoła, wydaje się nazbyt górnolotne i nierzeczywiste.

Ja już nie żyję w sobie, Bez Boga żyć nie mogę! Bez Niego i bez siebie? Jakąż odnajdę drogę? Miast życia – tysiąc śmierci! – W głębię życia się wdzieram, Umieram, bo nie umieram! (…) Pozbawiony tu Ciebie, Jakież życie mieć mogę? Tylko śmierć ustawiczna! Czuję o siebie trwogę, Serce w bólu się krwawi, Więc ku Tobie spozieram! Umieram, bo nie umieram! (…) Gdy skupiam moje myśli Na Tajemnicy Ołtarza, Wiedząc, żeś tam jest skryty, Ma miłość się rozżarza I jeszcze więcej cierpię! W sercu tęsknotą wzbieram! Umieram, bo nie umieram! (…)

Myśl o śmierci to pragnienie pełni życia

Te wybrane fragmenty słynnego poematu św. Jana od Krzyża Vivo sin vivir en mi pokazują inną ‒ wydaje się, że zupełnie obcą współczesnemu człowiekowi ‒ wizję umierania i śmierci. Powracające w refrenie słowa: „Umieram, bo nie umieram”, które odnajdujemy także w pismach św. Teresy od Jezusa, mówią o wielkiej tęsknocie za Bogiem płynącej z wiary i nadprzyrodzonej miłości. Zakończenie, zerwanie ziemskiego życia, mogłoby przynieść zaspokojenie tej tęsknoty, by wreszcie można było bez przeszkód zanurzyć się w pełni życia, jaka jest w Bogu. Ale skoro wolą Bożej Opatrzności jest żyć dalej „na tym łez padole”, to pojawiają się cierpienia i udręki duchowe płynące z tęsknoty, które ‒ paradoksalnie ‒ można porównać jedynie do śmierci.

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Najnowsze od ks. prof. Marek Chmielewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • profesor psychologii, autorka książki „Seeing Myself. The New Science of Out-of-Body Experiences”, Londyn 2017 („Widząc siebie. Doświadczenia pozacielesne jako nowa dziedzina nauki”)

  • filozof, demonolog, znawca problematyki sekt i okultyzmu

  • sekretarz prowincjalny sercanów białych, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej przy klasztorze Chrystusa Króla w Polanicy-Zdroju

Już 61 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem