czwartek, 31 październik 2019 16:33

„Umieram, bo nie umieram”

Pragnienie śmierci, aby na zawsze żyć z Bogiem, może zrodzić się jedynie w sercu mistyka, czyli kogoś, kto we współpracy z łaską Bożą osiąga wysoki stopień życia duchowego. Dzięki temu już tu na ziemi doświadcza realnego, choć niewidzialnego zjednoczenia z Chrystusem.

Dla człowieka przywiązanego do życia doczesnego, dla którego horyzontem jest tylko to, co tu i teraz, cytowane poniżej wyznanie najwybitniejszych mistyków hiszpańskich i Doktorów Kościoła, wydaje się nazbyt górnolotne i nierzeczywiste.

Ja już nie żyję w sobie, Bez Boga żyć nie mogę! Bez Niego i bez siebie? Jakąż odnajdę drogę? Miast życia – tysiąc śmierci! – W głębię życia się wdzieram, Umieram, bo nie umieram! (…) Pozbawiony tu Ciebie, Jakież życie mieć mogę? Tylko śmierć ustawiczna! Czuję o siebie trwogę, Serce w bólu się krwawi, Więc ku Tobie spozieram! Umieram, bo nie umieram! (…) Gdy skupiam moje myśli Na Tajemnicy Ołtarza, Wiedząc, żeś tam jest skryty, Ma miłość się rozżarza I jeszcze więcej cierpię! W sercu tęsknotą wzbieram! Umieram, bo nie umieram! (…)

Myśl o śmierci to pragnienie pełni życia

Te wybrane fragmenty słynnego poematu św. Jana od Krzyża Vivo sin vivir en mi pokazują inną ‒ wydaje się, że zupełnie obcą współczesnemu człowiekowi ‒ wizję umierania i śmierci. Powracające w refrenie słowa: „Umieram, bo nie umieram”, które odnajdujemy także w pismach św. Teresy od Jezusa, mówią o wielkiej tęsknocie za Bogiem płynącej z wiary i nadprzyrodzonej miłości. Zakończenie, zerwanie ziemskiego życia, mogłoby przynieść zaspokojenie tej tęsknoty, by wreszcie można było bez przeszkód zanurzyć się w pełni życia, jaka jest w Bogu. Ale skoro wolą Bożej Opatrzności jest żyć dalej „na tym łez padole”, to pojawiają się cierpienia i udręki duchowe płynące z tęsknoty, które ‒ paradoksalnie ‒ można porównać jedynie do śmierci.

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions