poniedziałek, 30 wrzesień 2019 13:31

Jak przygotować się do rekolekcji adwentowych?

Rekolekcje adwentowe to czas w roku liturgicznym, podczas którego chrześcijanie przygotowują się do dobrego przeżycia świąt Bożego Narodzenia. W katolicyzmie tym mianem określa się po prostu kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej poprzez modlitwę, konferencje oraz przystępowanie do sakramentu pokuty. Słowo „rekolekcje” podchodzi od łacińskiego określenie recolligere, które tłumaczy się jako zbierać na nowo, powtórnie. Można zatem przyjąć, że rekolekcje to kolejna szansa, by zmienić coś w swoim życiu, oczekując nadejścia Dzieciątka. To czas ćwiczeń praktycznych i teoretycznych, które warto wykonać sumiennie, by potem zebrać piękne owoce. Choć czasami rekolekcje wymagają wysiłku, warto podjąć ich trud.

Potrzeba wyciszenia

Starannie przeżyte rekolekcje pozwalają uświadomić sobie, że Bóg zawsze daje dokładnie tyle, ile potrzebujemy. Sporo zależy od osobistego nastawienia uczestnika: trzeba otworzyć serce i oczyścić umysł. Przed rekolekcjami warto się wyciszyć. Dzisiejszy świat jest niezwykle głośny – zewsząd otaczają nas media, które narzucają nam określone sposoby myślenia i schematy zachowań. To wszystko jest nam tak naprawdę niepotrzebne – ksiądz Twardowski pisał w jednym ze swoich wierszy, że „Bóg Wszechmogący prosi o miłość”. Tak naprawdę tyle wystarczy – kochać bliźniego i mieć czyste serce. Ojciec Leon Knabit pisał z kolei, że „Regularne rekolekcje i odpoczynek są jak regularne sprzątanie. Kiedy się często sprząta, człowiek lepiej się czuje w takim otoczeniu, a i sprzątanie przedświąteczne nie jest takie wielkie”. Tę myśl warto odnieść do swojego życia duchowego, skupiając się podczas Adwentu nie tylko na tym, co przyziemne, ale również na tym, co wewnętrzne. 

Odpowiednie nastawienie

Rekolekcje to przede wszystkim wydarzenie duchowe. Nie należy traktować ich jako kolejnego zadania do odhaczenia. Człowiek uczestniczy w tych przygotowaniach, bo chce zbliżyć się do Boga, chce poprawić swoje życie i poczuć sens wiary. Można sformułować swoją osobistą intencję, z którą będziemy kroczyć przez adwent. Codziennie można do niej powracać i odnawiać ją podczas modlitwy osobistej – czy to w domu, czy też w kościele. Do takiej modlitwy należy zawsze dodać prośbę o owocność rekolekcji, a jeśli uczestniczy się w konferencji w kościele, warto polecić Bogu zarówno prowadzącego rekolekcje, jak i siebie oraz innych uczestników.

W tym szczególnym okresie można zrobić krótki bilans roczny. Warto odpowiedzieć sobie na pytania, co zmieniło się w naszym życiu osobistym, rodzinnym i duchowym w ciągu ostatniego roku. Czy ukształtowały nas jakieś szczególne doświadczenia? Może poznaliśmy kogoś, kto zmienił nasz sposób myślenia, a może przysięgliśmy przed Bogiem miłość, wierność i uczciwość małżeńską? Czy mijający rok był czasem smutku i strapienia, czy radości, nadziei? Dzięki sformułowaniu myśli (można je zapisać!) będzie można łatwiej odnieść głoszone w kościele słowo Boże do własnego życia.

Największa jest miłość

Jak jeszcze można przygotować się do okresu oczekiwania? Apostoł Jan zachęcał do miłości wobec braci. W Jego 1 Liście czytamy: „Kto nie miłuje, nie poznał Boga, ponieważ Bóg jest miłością” (1 J 4, 8). Rekolekcje powinny być czasem praktykowania miłości bliźniego, czasem otwarcia się na drugiego człowieka. Czynem rekolekcyjnym – czynem miłosierdzia – może być okazywanie wyrozumiałości sąsiadom i członkom rodziny, a nawet zachęcanie do wspólnych posiłków i rozmów w gronie najbliższych, a nie z huczącym telewizorem w tle. Trzeba wygospodarować czas dla bliskich, aby wcielić w życie biblijne nawoływanie do miłowania bliźniego jak siebie samego.

Sakrament pokuty

Przygotowanie do świąt to także czas, by odzyskać czystość duszy w sakramencie pojednania. Mówiąc wprost: warto przystąpić do spowiedzi, ale trzeba się do niej bardzo dobrze przygotować: poświęcić trochę czasu, usiąść, zrobić szczegółowy rachunek sumienia. Nie wolno pomijać etapu zadośćuczynienia i pojednania się z tymi, których skrzywdziliśmy. Warunkiem owocnej spowiedzi jest też mocne postanowienie poprawy. Przed spowiedzią warto pomodlić się za księdza, który będzie nas spowiadał, aby Bóg dał mu potrzebne światło Ducha Świętego, żeby mógł rozeznać naszą sytuację duchową i nam pomóc.

Podsumowując: zbliża się czas adwentowych rekolekcji. Wykorzystajmy go jak najlepiej, aby przygotować się na powtórne przyjście Pana Jezusa, który jest Miłością. W tym okresie poprzedzającym święta jako chrześcijanie powinniśmy ochłonąć i wyciszyć się, pozbierać duchowo i zadbać o czystość sumienia. Jest to świetna okazja, by odzyskać to, co gubimy w codziennym zabieganiu.

1 komentarz

  • Link do komentarza Thomas S piątek, 04 październik 2019 12:59 napisane przez Thomas S

    Nie mogę się nie zgodzić z przytoczonym stwierdzeniem, iż największa jest miłość w życiu każdej osoby stąpającej stopami po naszej planecie, czyli Ziemi. To rodzaj uczucia, którego przyjście w codzienności, czyli w każdym dniu, staje się czymś niezwykłym.

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Dr Hunter Baker profesor nauk politycznych na Union University w Jackson (Tennessee, USA).

    Autor głośnej książki „The End of Secularism” (2009). Laureat (2011) prestiżowej nagrody Michael Novak Award przyznawanej przez Acton Institute. 

  • Prof. dr hab. nauk teologicznych, teolog moralista, wykładowca i były prorektor KUL

  • egzorcysta diecezji warszawskiej

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions