środa, 02 październik 2019 13:10

Wyzwania i zagrożenia pentekostalizacji.

Pentekostalizm jest dziś ruchem światowym i szybko rozwijającym się. Nie tylko swoiście ekumenicznym, ale także synkretycznym (włączającym elementy gnostyckie czy pogańskie) ze względu na niedostateczną dbałość o granice i różnice doktrynalne. Celem jest tu bowiem doświadczenie duchowe i praktyka, a nie doktryna i teoria, co nie ułatwia właściwego rozpoznania natury tego doświadczenia.

Takie podejście prowadzi nieuchronnie do niebezpiecznego rozchwiania, czy nawet rozbicia tożsamości chrześcijańskiej, co może skutkować również większą podatnością na zwodzenie duchowe, a także – powiązaną z tym – możliwością dezintegracji osobowości. Tak złożone i powszechne już zjawisko należy badać i analizować, a następnie diagnozować, stosując także zasady chrześcijańskiego rozeznawania duchowego.

Rozbieżność opinii

Jak zauważa trafnie ks. Tomasz Szałanda, w jednostronne, a przez to zawężone rozumienie pentekostalizacji, wpisuje się ocena tego złożonego zjawiska przez ks. prof. Andrzeja Kobylińskiego. Ta ocena pomija całkowicie płaszczyzny duchowe czy religijne, z których zjawisko to wyrasta. Biskup Andrzej Czaja – za Kobylińskim – rozumie pentekostalizację w sposób jedynie pejoratywny jako „swego rodzaju »inwazję« i przenikanie zdeformowanego pentekostalizmu w tradycyjne Kościoły chrześcijańskie (...) proces, którego skutkiem mogą być i są różne formy deformacji tożsamości wiary członków i wspólnot tychże Kościołów, zarówno w sferze jej wyznawania, jak i praktykowania, na poziomie liturgii, duchowości, pobożności (...)”. Tymczasem – pisze dalej ks. Szałanda – fenomen pentekostalizacji w rozumieniu współczesnej teologii katolickiej nie ma charakteru pejoratywnego ani też bezkrytycznie pozytywnego.

Na szczególną uwagę w tym kontekście zasługują publikacje bpa Andrzeja Siemieniewskiego. W wywiadzie udzielonym Agacie Ślusarczyk pojawiły się znamienne słowa: „Pentekostalizacja to przede wszystkim fenomen, zjawisko do rozważenia i oceny (...) jest przenikaniem chrześcijaństwa duchem Wieczernika”. Jest to zjawisko dynamiczne, trwające również „tu i teraz”, bo „coraz więcej chrześcijan w skali całego globu myśli o Duchu Świętym, przeżywa działanie Ducha Świętego i chce, żeby chrześcijaństwo było przeniknięte żywym działaniem Bożego Ducha”.

ks. Aleksander Posacki SJ

filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions