środa, 02 październik 2019 13:03

Między nauką i wiarą

Napisał

Z prof. Zbigniewem Jacyną-Onyszkiewiczem, emerytowanym kierownikiem Katedry Fizyki Kwantowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,

rozmawia dr Mariusz Błochowiak

Jak określiłby Pan Profesor środowisko fizyków, z którymi ma Pan styczność: czy są to ludzie wierzący, ateiści czy poszukujący?

Środowisko fizyków, w którym się obracam, jest podzielone. Większość z nich to są ludzie wierzący, ale są i ateiści. Oczywiście światopogląd nie wpływa na jakość badań. Fizyk zajmuje się swoimi badaniami i nie musi zajmować się istotą wszechrzeczy. Wystarczy, że robi to, co ma czynić jako naukowiec. Światopogląd nie przeszkadza w pracy zawodowej.

Czy zauważa Pan różnice światopoglądowe w środowisku naukowym w Polsce i za granicą? Czy są różnice w proporcjach pomiędzy wierzącymi a niewierzącymi?

Myślę, że w Polsce jest znacznie więcej wierzących. Trudno jest oszacować, ale powiedziałbym, że 80% to wierzący. Reszta to niewierzący oraz agnostycy. Wydaje mi się, że na Zachodzie proporcje są odwrotne: wierzący naukowcy to 20%, jeżeli nie mniej. Nie wszyscy przyznają się do wiary. Czasami nie jest ona dobrze widziana.

Mówimy o środowisku fizyków czy szerzej?

Mówię o fizykach.

Z czego, zdaniem Pana Profesora, wynika to, że jedni naukowcy są wierzący, a drudzy niewierzący?

Przyczyny wiary i niewiary są złożone. Wśród fizyków jest duży procent ludzi wierzących, ponieważ my, fizycy, spotykamy się z tajemnicą. Dochodzimy w swoich badaniach do pewnych granic, których nie możemy przekroczyć. Widzimy granicę, a jednocześnie stwierdzamy, że każdy poznany element rzeczywistości jest racjonalny

dr Mariusz Błochowiak

Wydawca "Miesięcznika Egzorcysta", prezes Zarządu wydawnictwa Monumen. Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • architekt, w latach 1989–2013 był masonem w Międzynarodowym Mieszanym Zakonie Wolnomularskim „Le Droit Humain”

  • Dr Hunter Baker profesor nauk politycznych na Union University w Jackson (Tennessee, USA).

    Autor głośnej książki „The End of Secularism” (2009). Laureat (2011) prestiżowej nagrody Michael Novak Award przyznawanej przez Acton Institute. 

  • teolog dogmatyk, personalista

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions