wtorek, 03 wrzesień 2019 08:27

Kobieta kapłanem?

Deklaracja Kongregacji Nauki Wiary o dopuszczeniu kobiet do kapłaństwa urzędowego pt. Inter insigniores (z 15 X 1976) zaznacza, że „niektóre wspólnoty chrześcijańskie (…) dopuściły kobiety do sprawowania posługi pasterskiej na równi z mężczyznami. Ta inicjatywa spowodowała, że członkowie wspomnianych wspólnot, a także inne wspólnoty, wysuwają obecnie postulaty, by upowszechnić to dopuszczenie”.

Soborowy dekret o apostolstwie świeckich Apostolicam actuositatem zauważa: „Ponieważ dzisiaj kobiety biorą coraz żywszy udział w całym życiu społecznym, dlatego ma coraz większe znaczenie ich uczestnictwo także na rożnych polach apostolatu Kościoła” (nr 2).

Żądanie święceń kapłańskich dla kobiet

Znakiem naszych czasów są roszczeniowe postawy rożnych środowisk związanych z nurtami liberalnymi, nie tylko odnośnie do bezwzględnej równości praw dla mężczyzn i kobiet czy dla osób o odmiennej orientacji płciowej, ale również w sprawach religijnych, zwłaszcza takich, ktore mają fundamentalne znaczenie dla wiary katolickiej. Chodzi między innymi o dopuszczenie kobiet do katolickiego kapłaństwa święceń. Znamienne jest to, że na tle tego rodzaju żądań, powracających ze zmiennym nasileniem, nie odnotowano, aby w imię równości praw feministki domagały się dopuszczenia ich do analogicznych funkcji kapłańskich w judaizmie czy islamie.

Tego rodzaju żądania ze strony nurtów feministycznych, którym nierzadko wtórują działacze środowisk liberalnych związanych z LBGT, są nie tylko przejawem tendencji anarchistycznych, ale świadczą o całkowitym niezrozumieniu elementarnych podstaw wiary katolickiej. Natura i funkcjonowanie Kościoła katolickiego, mimo iż da się ująć w kategoriach socjologicznych, nie jest rezultatem jakiejś umowy społecznej, lecz opiera się na objawionej woli Zbawiciela. Wszelkie zatem próby „demokratyzacji” Kościoła lub dostosowania go do oczekiwań tej czy innej grupy społecznej, nie wyłączając samych katolików, są rażącym buntem przeciwko Bogu i przejawem arogancji oraz ignorancji. Dotyczy to zwłaszcza wspomnianych żądań dopuszczenia kobiet do kapłaństwa urzędowego.

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions