wtorek, 03 wrzesień 2019 08:21

Skłonność homoseksualna nie jest grzechem. Kościół wobec zjawiska LGBT

Napisał

List jest fikcyjny, ale notka informująca o tym została umieszczona dopiero na końcu tekstu. Osoby nieposiadające subskrypcji wersji elektronicznej dziennika nie mieli możliwości jej odczytania. Jakie jest rzeczywiste stanowisko Kościoła wobec zjawiska umownie określanego jako LGBT?

Zastrzeżenia Kościoła

Sam skrótowiec powstał na określenie społeczności lesbijek, gejów, biseksualistów i transseksualistów. Być może z czasem rozrośnie się, uwzględniając kolejne kategorie. Już dziś pojawiają się postulaty uzupełnienia listy o osoby „płynne płciowo” lub „pozbawione popędu seksualnego”.

Nauczanie Kościoła na temat osób homoseksualnych ma na celu właśnie ich duchowy rozwój i szeroko rozumiane dobro, jednak autor to dobro i rozwój rozumie inaczej niż pasterze Kościoła. Wybiórczo przytacza wyrwane z kontekstu fragmenty nauczania Kościoła: „Kościół bez zastrzeżeń akceptuje ludzi, którzy czują się homoseksualni (Youcat, 415)”, pomija natomiast stwierdzenie, że „kontakty seksualne osób tej samej płci (…) są niezgodne z porządkiem stworzenia.”

W istocie zastrzeżenia formułowane przez Kościół dotyczą zarówno czynów homoseksualnych, jak i ich źródła, czyli nieuporządkowanej tendencji seksualnej. Tylko czyny homoseksualne są grzechem, mają one jednak swoje źródło w skłonnościach, które nauka Kościoła określa jako obiektywne nieuporządkowanie moralnie, ponieważ stwarzają łatwość grzesznego czynu.

Kościół podkreśla różnicę między podejściem do osób z nieuporządkowanymi skłonnościami a oceną moralną samego zjawiska objętego kategorią LGBT. Nie jest grzechem sama skłonność, choć nieuporządkowana i niezgodna z porządkiem natury. Grzechem są czyny. Wydaje się, że brak wiedzy na temat tego rozróżnienia może być jedną z przyczyn nieporozumień stojących u podstaw agresji ze strony środowiska LGBT. Potrzebne jest przede wszystkim uporządkowanie kluczowych pojęć. Jednym z nich jest „tolerancja”.

Ks. dr Jarosław Wojtkun

adiunkt w katedrze Teologii Moralnej i Ekumenicznej KUL, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu

Najnowsze od Ks. dr Jarosław Wojtkun

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 59 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions