sobota, 27 lipiec 2019 09:25

Czy szatan wywołuje i leczy choroby?

Choroba to odczuwalne zło, które dotyka człowieka we wszystkich jego wymiarach: cielesnym, psychicznym, duchowym. Wczesna interwencja lekarska pomaga rozpoznać pierwsze objawy zarówno choroby cielesnej, jak i psychicznej, i podjąć kroki, by zapobiec jej rozwojowi. A co z chorobą duszy?

Teologia wiąże choroby z kondycją człowieka po upadku Adama i Ewy, czyli z grzechem pierworodnym, który wszyscy odziedziczyliśmy wraz z naturą ludzką. Objawienie biblijne przekazuje nam, że wszystko, co Bóg uczynił, było bardzo dobre (Rdz 1, 31). Bóg, który jest miłością (1 J 4, 8), nie stworzył człowieka, by podlegał chorobom, cierpieniom i śmierci. Są to skutki pierwszego grzechu, który człowiek popełnił z własnej woli, zwiedziony pokusą szatana. Konsekwencją tego buntu wobec Boga jest pojawienie się zła w świecie.

Przyczyny choroby

Ewangelie mówią o wielu przypadkach uzdrowienia z chorób, które – jak się wydaje – nie miały bezpośredniego powiązania z grzechem i pochodziły z przyczyn naturalnych. Wynikały one z odziedziczonej wraz z urodzeniem słabości natury ludzkiej, skażonej grzechem pierworodnym. Święty Jan opowiada w Ewangelii, że pewnego razu Jezus ujrzał człowieka niewidomego od urodzenia. Uczniowie zadali Mu  pytanie: Rabbi, kto zgrzeszył, że się urodził niewidomym – on czy jego rodzice? Jezus odpowiedział: Ani on nie zgrzeszył, ani rodzice jego, ale [stało się tak], aby się na nim objawiły sprawy Boże (J 9, 1-3). Jezus, uzdrawiając chorych, dał nam dowód, że obecny stan człowieka skończy się i staniemy się uczestnikami wiecznego życia, w którym nie będziemy już więcej doznawać cierpienia z powodu słabości naszej natury.

O. dr Krzysztof Modras OP

doktor patrologii, dominikanin, egzorcysta archidiecezji lubelskiej

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • architekt, w latach 1989–2013 był masonem w Międzynarodowym Mieszanym Zakonie Wolnomularskim „Le Droit Humain”

  • Medioznawca, religiolog, wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Autorka m.in. książek „Quo vadis Nowa Ero? New Age w Polsce” (1999), „Cuda na sprzedaż. Oblicza polskiej transformacji” (2008).

  • dr filozofii, publicysta, autor i współautor kilkunastu książek na temat filozofii i historii Kościoła.

Już 57 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions